Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit locuinta noua prin prima casa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit locuinta noua prin prima casa

Buna ziua,

In 2010 am achizitionat o locuinta noua prin programul Prima Casa in bloc nou de locuinte.
De curand am aflat de legea locuintei nr.114 /1996 actualizata care precizeaza la art. 10 urmatoarele: "Proprietarii locuintelor noi, persoane fizice, sunt scutiti de plata impozitului pe cladire timp de 10 ani de la data dobandirii locuintei."

Am facut o solicitare de scutire de la plata impozitului, dar mi-a fost refuzata pe motiv ca : " scutirea de la impozitul pe locuinta privind imobilul situat in ...... nu se incadreaza in art. 284 alin 13 din Codul Fiscal, respectiv Legea nr. 571/2003 cu modificarile si completarile ulterioare precum si art 215 din Normele Metodologice de aplicare ale Codului Fiscal deoarece imobilul de la adresa mai sus mentionata nu a fost construit in baza Legii 114/1996."

Au dreptate cei de la directia fiscala si ce inseamna ca un imobil sa fie construit in baza legii 114/1996?

Multumesc,
Organul fiscal are dreptate, a fost indicata corect baza legala.
Imobil construit in baza legii nr. 114 / 1996 inseamna ca au fost respectate conditiile prevazute de art. 7-9 din legea mentionata.
Inseamna cumva ca aceast imobil ar fi trebuit sa fie realizat de Consiliile locale din depozite special constituite?

In afara de aceasta formulare, nu am gasit in articolele mentionate de dvs. vreo conditie ce vizeaza imobilul si care nu ar fi indeplinita, imi puteti exemplifica una?
seti, utilizator