Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Ord nr.8 / 2013 Impozit profit / venit / profit in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Ord nr.8 / 2013 Impozit profit / venit / profit in luna februarie 2013

O firma care conform Ordonanta nr. 8 din 23 ianuarie 2013 a avut la 31.12.2013 cifra de afaceri sub 65000 eur, trebuie trecuta obligatoriu de la 01.02.2013 la reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii, urmanda ca societatea sa depuna formularul 010 pana pe 25.03.2013.
Totodata, in cursul lunii februarie 2013 firma a realizat venituri ce depasesc 65000 eur, si conform Art. 112^6. ...dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. ... modificarea vectorului fiscal si trecerea la impozit pe profit, incepand cu 01.01.2013 (adica prima zi a trimestrului in care s-a intamplat modificarea) si deci in termen de 30 zile calculate din februarie, adica pana la 30.03.2013 trebuie depus iar formularul 010.

Sintetizand firma in 2012 este la impozit pe profit.
La 01.02.2013 trece la impozit pe venit.
In cursul lunii februarie realizeaza venituri mai mari de 65000 eur ...
si de la 01.01.2013 trece/se intoarce iar la impozit pe profit.

Aveti o astfel de situatie? Cum procedati? Faceti cele doua treceri, formulare 010 sau nu faceti aceste depuneri/notificari la fisc, avand in vedere ca se ramane in final la impozit pe profit?
Am fost la fisc si ni s-a spus "la ghiseu" sa nu mai depunem daca oricum vom reveni la impozit pe profit. Insa stim ca fiscul trimite notificari pentru trecerea la micro si da amenzi daca contribuabilul nu se conformeaza.

Care este parerea dvoastra, cum sa procedam?
Intre cele doua termene de depunere ale Declaratiei 010 sunt 5 zile,asta este legislatia noastra,trebuie respectata.Nici in proiectul de modificare a Normelor de aplicare ale Codului fiscal nu sunt orevederi referitoare la cele mentionate.
Nu aveti alta solutie,decat cea de depunere de doua ori a formularului 010.
trutanmarian a scris:
Intre cele doua termene de depunere ale Declaratiei 010 sunt 5 zile,

Nu neaparat 5 zile. Asa s-a intamplat in situatia asta sa fie termenele limita la distanta de 5 zile. Insa legal pot sa depun sa zicem chiar si luni 05.03.2013, ambele 010.
Ideea este ca functionara de la ghiseu "recomanda" sa nu le depunem, ca "n-are rost", iar noi in interpretarea legii am constatat ca "are rost" si 99,99% vom depune declaratia 010 de doua ori.
De aici si curiozitatea daca a mai patit cineva aceasta patanie si cum a procedat?
Eu vad asa-
2012-impozit profit
ian.2013-impozit profit
febr.2013-impozit venit- realizat >65.000 euro.
D 010-impozit venit -25.03.2013-luare in evidenta incepand cu 01.02.2013
D 010-impozit profit-30.03.2013-luare in evidenta incepand cu 01.03.2013 si scoatere de la impozit venit-termen de plata 25.04.2013.
Calculul pt.impozit profit il veti face incepand cu 01.01.2013.
Sper sa nu fi gresit in rationament.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil