Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pauza de masa

Daca functionarii publici au programul de munca de la orele 8-16,nu au dreptul la pauza de masa?Daca da,va rog sa-mi spune-ti si la cate minute au dreptul.
In cazul in care activitatea se desfasoara la calculator atunci la fiecare ora lucrata se da o pauza de 10 minute?

Va multumesc.
Buna ziua,

Aveti dreptul la pauză de masă, însă numărul de minute nu e stabilit expres de Codul muncii, ci poate fi stabilit prin CCM si RI.

Art. 134 - (1) În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
(2) Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.
(3) Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.

S-a mai discutat acest subiect pe forum www.avocatnet.ro/content/for...
Codul Muncii nu este aplicabil functionarilor publici ... Bugetarii care lucreaza in programul anuntat de la 8:00 la 16:00 nu au pauza de masa cuprinsa in acest interval orar.
Cornel Vasile, Consilier juridic