avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Obligatii declarative nerezident pentru transfer parti ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Obligatii declarative nerezident pentru transfer parti sociale

O persoana fizica nerezidenta a dobandit parti sociale de la o persoana juridica romana, societate comerciala cu raspundere limitata. Partile sociale s-au transferat la o valoare mai mare decat valoarea nominala.

Persoana fizica nerezidenta si-a numit reprezentant fiscal in sectorul 2.

Problema este urmatoarea. Se solicita de catre ANAF sectorul 2:

-depunerea 030 pentru obtinerea numarului de identificare fiscala - NIF;
-depunerea declaratiei 100.

Ce declaratii se depun de catre persoana fizica nerezidenta si in temeiul caror documente se achita impozitul?

Va multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Declaratia 100 Mariasa Mariasa Eu am inteles de diverse persoane( economisti, contabili.).. ca dec 100 pentru ianuarie 2013 se depune pana pe 25 martie, s-a prelungit termenul.... iar p e ... (vezi toată discuția)
Conventie civila pentru nerezident Conta2021 Conta2021 Buna ziua, Se poate incheia conventie civila pentru nerezident, executa o consultanta si nu poate emiet factura? Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Reprezentant fiscal pentru o pj straina elims elims o PJ straina a cumparat parti sociale intr-un SRL din romania, cumparandu-le de la o PF romana. Conform codului fiscal (am telefonat la ANAF), impozitul pe ... (vezi toată discuția)