avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia minima garantata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia minima garantata

Buna ziua,am o matusa care a lucrat la CAP avand o pensie de 14-15 lei si i se acorda o diferenta pana la 350 de ron.Urmeaza sa-si faca certificatul de handicap in baza legii 448/2006.Intrebarea este daca poate cumula pensia minima garantat(350ron) cu indemnizatia de handicap?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: vdingo11 , utilizator 10:50, 12 Martie 2013
Da.

La acordarea indemnizatiei sociale pentru pensionari,se tine cont de veniturile acordaate de urmatoarele acte normative:

Legile speciale vizate la cumulul de venituri existent la momentul stabilirii dreptului la indemnizaţia socială pentru pensionari sunt:

Actele normative care reglementează alte sisteme de pensii, neintegrate sistemului public de pensii:

1. OUG nr. 221/2000 privind pensiile şi alte drepturi de asigurări sociale ale avocaţilor

Actele normative care reglementează drepturile reparatorii cu caracter necontributiv:

2. Decret - Lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum şi celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat
3. Legea nr. 49/1991 privind acordarea de indemnizaţii şi sporuri invalizilor, veteranilor şi văduvelor de război
4. Legea nr. 44/1994 privind veteranii de război, precum şi unele drepturi ale invalizilor şi văduvelor de război, republicată
5. Legea nr. 49/1999 privind pensiile I.O.V.R.
6. OG nr. 105/1999 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate de către regimurile instaurate în România cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 din motive etnice, aprobată cu modificări prin Legea nr.189/2000
7. Legea nr. 309/2002 privind recunoaşterea şi acordarea unor drepturi persoanelor care au efectuat stagiul militar în cadrul Direcţiei Generale a Serviciului Muncii în perioada 1950 – 1961
8. Legea nr. 341/2004 Legea recunoştinţei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care şi-au jertfit viaţasau au avut de suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987
9. Legea nr. 109/2005 privind instituirea indemnizaţiei pentru activitatea de liber-profesionist a artiştilor interpreţi sau executanţi din România
10. Legea nr. 8/2006 privind instituirea indemnizaţiei pentru pensionarii sistemului public de pensii, membri ai uniunilor de creatori legal constituite şi recunoscute ca persoane juridice de utilitate publică



-Indemnizatia acordata de legea 448/2006,nu intra in aceste venituri,deci se poate cumula.
Multumesc mult,am vazut si eu lista respectiva pe siteul Ministerului Muncii,dar nu stiam daca este completa sau nu!
Buna ziua.
Am citit raspunsul de mai sus dar cum nu sunt foarte stapan pe termeni intreb punctual:
- daca o persoana are pensie CAP de 247 si pensie de veteran de 250 trebuie sa i se mareasca pensia de CAP pana la 350 la care sa se adauge pensia de veteran?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumulare pensie de urmas cu indemnizatoe cf. og 105/1999 ietim ietim Pana acum o luna, mama mea a beneficiat de indemnizatie acordata cf. OG. 105/1999 fiind persecutata etnic. Ea nu a beneficiat de nici o alta forma de venituri. ... (vezi toată discuția)
Beneficii pentru pensionari Z.A.G. Z.A.G. Buna ziua . Tatal meu are pensie pentru limita de virsta in valoare de 1400 roni iar mama a fost si este casnica si nu are nici un fel de pensie sau alte ... (vezi toată discuția)
Cass in cazul pensionarilor beneficiari ai legii nr. 189/2000 DanaAndrei DanaAndrei Pentru pensionarii care beneficiaza de prevederile legii 189/2000 exista vreo scutire/reducere la plata contributiei de sanatate de 5,5% ? (vezi toată discuția)