Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Noul cod de procedurã civilã, care este varianta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Noul cod de procedurã civilã, care este varianta bunã ? Pe cine credem ?

Bună seara,

Între variantele on-line al Noului cod de procedură civilă există diferențe mari. Site-urile oficiale (Ministerul Justiției, Curtea de Apel București) ne oferă următoarea variantă :

[ link extern ]

Site-urile de specialitate (Avocatnet, Drept on-line), au altă părere :

www.avocatnet.ro/UserFiles/a...

[ link extern ]

Știe cineva care este varianta bună ?
La o analiză scurtă, Codul publicat pe dreptonline este cel actual, republicat în 2013, conţinînd 1133 de articole.
Mulțumesc pentru răspuns.
Puteți vă rog confirma această analiză -scurtă- cu o verificare ?
Am de introdus o acțiune urgentă ...
Mulțumesc anticipat.
O analiză mai atentă ar presupune compararea cu varianta din M.O.

Codul a fost republicat in MO nr.554 din 3 aug.2012. Îl găsiţi publicat de Editura Hamangiu - ediţia 2013.

Vechea variantă a codului conţinea articolele cu numerotarea iniţială, de unde şi diferenţa dintre ele (înainte de republicare, codul avea doar 1119 articole, modificările fiind operate prin introducerea unor articole cu indice 1.

Ce mai, precizie, planificare, coerenţă legislativă...
Mulțumesc pentru răspuns.

Institutul Național al Magistraturii are aceeași analiză ca și dumneavoastră.

[ link extern ]

Trimiterile din cuprinsul materialului la dispoziţiile Noului Cod de procedură civilă au în vedere varianta Codului anterioară republicării în Monitorul Oficial nr. 545/3.08.2012, variantă în vigoare la data susţinerii prelegerii.

simona_niculescu a scris:

Mulțumesc pentru răspuns.

Institutul Național al Magistraturii are aceeași analiză ca și dumneavoastră.

[ link extern ]

Les grands esprits se rencontrent.

:dance3: