avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa a II a soferi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa a II a soferi

Buna ziua. va rog sa ma ajutati in urm probl:am nevoie de datele referitoare la legislatia privind acordarea grupei a II a pt soferi(din ce an pana in ce an s.a acordat,ce conditii trebuia sa indeplinesti...)unchiul meu a lucrat ca sofer la o institutie bugetara si anul 2001 nu i.a fost luat in calcul la grupa..pt anul 200 a primit o adev in care se mentions ca a indeplinit si alta functie..chestiile legate de grupa nu trebuiau trecute in carnetul de munca?..se pare ca are probl la pensionare acum.ce putem face?multumesc
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 11:49, 7 Martie 2013
* Pentru soferii care au deservit masini cu capacitatea de transport mai mare de 4 tone, temeiul juridic al încadrării în grupa II (doi) de muncă îl reprezintă Scrisoarea nr. 96/12.04.1996 coroborata cu PCT. 208/ANEXA II/ORD. Nr. 50/1990.

** Grupa s-a acordat de la data de 18.03.1969 pana la 01.04.2001 daca au avut activitate de cel putin 70% din programul de lucru.

*** Pentru perioada de dupa 01.04.1992, unitatea era obligata sa plateasca CAS aferent grupei II (doi)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acordare grupa a ii-a de munca Patrick_ Patrick_ Titularului deciziei pensionare din 19.04.1990 care, conform adeverintei eliberata la data de 6.08.2009 de unitatea unde a fost incadrat ca sofer, in perioada ... (vezi toată discuția)
Grupa a ii de munca pentru soferi profesionisti GABI HOHA GABI HOHA Socrul meu a fost sofer pe cisterna de combustibil de 30 tone din 1997 pina in 2004, in aceasta perioada el nu a primit grupa a II de munca desi colegi de ai ... (vezi toată discuția)
Punctul 208 din anexa 2 a ordinului nr. 50/1990 teodor.marius teodor.marius Cum pot afla conţinutul punctului 208, anexa 2 din Ordinul 50/1990? Mi-l puteţi trimite? (vezi toată discuția)