Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... grupa a II a soferi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

grupa a II a soferi

Buna ziua. va rog sa ma ajutati in urm probl:am nevoie de datele referitoare la legislatia privind acordarea grupei a II a pt soferi(din ce an pana in ce an s.a acordat,ce conditii trebuia sa indeplinesti...)unchiul meu a lucrat ca sofer la o institutie bugetara si anul 2001 nu i.a fost luat in calcul la grupa..pt anul 200 a primit o adev in care se mentions ca a indeplinit si alta functie..chestiile legate de grupa nu trebuiau trecute in carnetul de munca?..se pare ca are probl la pensionare acum.ce putem face?multumesc
* Pentru soferii care au deservit masini cu capacitatea de transport mai mare de 4 tone, temeiul juridic al încadrării în grupa II (doi) de muncă îl reprezintă Scrisoarea nr. 96/12.04.1996 coroborata cu PCT. 208/ANEXA II/ORD. Nr. 50/1990.

** Grupa s-a acordat de la data de 18.03.1969 pana la 01.04.2001 daca au avut activitate de cel putin 70% din programul de lucru.

*** Pentru perioada de dupa 01.04.1992, unitatea era obligata sa plateasca CAS aferent grupei II (doi)