Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Asigurare de sanatate obligatorie...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Asigurare de sanatate obligatorie...

Buna seara,

Sotul meu(cetatean non-UE) nu si-a platit asigurarea e sanatate obligatorie de la sfarsitul anului 2008.A lucrat la cateva firme,dar doar in proba,1-2 luni,nu a avut nicun fel de contract de munca.Intrebarea mea este,daca va merge la administratia financiara si va lua o adeverinta precum ca nu a obtinut venituri in tot acest timp,va fi scutit de la plata asigurarii din urma?Iar daca nu,cam cat credeti ca va trebui sa plateasca, aproximativ,sau cum se calculeaza?

Multumesc anticipat!
Din Legea 95/2006:

Art. 211. - (1) Sunt asigurati, potrivit prezentei legi, toti cetatenii romani cu domiciliul in tara, precum si cetatenii straini si apatrizii care au solicitat si obtinut prelungirea dreptului de sedere temporara sau au domiciliul in Romania si fac dovada platii contributiei la fond, in conditiile prezentei legi. In aceasta calitate, persoana in cauza incheie un contract de asigurare cu casele de asigurari de sanatate, direct sau prin angajator, al carui model se stabileste prin ordin al presedintelui CNAS cu avizul consiliului de administratie.

Art. 259 alin. (7):

Persoanele care au obligatia de a se asigura si nu pot dovedi plata contributiei sunt obligate, pentru a obtine calitatea de asigurat:
a) sa achite contributia legala lunara pe ultimele 6 luni, daca nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale, calculata la salariul minim brut pe tara in vigoare la data platii, calculandu-se majorari de intarziere;
b) sa achite pe intreaga perioada a termenelor de prescriptie privind obligatiile fiscale contributia legala lunara calculata asupra veniturilor impozabile realizate, precum si obligatiile fiscale accesorii de plata prevazute de Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, daca au realizat venituri impozabile pe toata aceasta perioada;
c) sa achite atat contributia legala lunara si obligatiile fiscale accesorii prevazute la lit. b) pentru perioada in care au realizat venituri impozabile, cat si contributia legala lunara, precum si majorarile de intarziere prevazute la lit. a) sau, dupa caz, obligatiile fiscale accesorii, pentru perioada in care nu au fost realizate venituri impozabile pe o perioada mai mare de 6 luni. Aceasta prevedere se aplica situatiilor in care in cadrul termenelor de prescriptie fiscala exista atat perioade in care s-au realizat venituri impozabile, cat si perioade in care nu s-au realizat astfel de venituri. In cazul in care perioada in care nu s-au realizat venituri impozabile este mai mica de 6 luni, se achita contributia legala lunara proportional cu perioada respectiva, inclusiv majorarile de intarziere si obligatiile fiscale accesorii, dupa caz.

Probabil va incadrati la art. 259 alin. 7 lit. a)...
Multumesc mult!
As dori sa stiu daca venitul relizat [pe luna este mai mic de cat salarul minim pe economie se impoziteaza sau nu pt.asigurarile de sanatate si cum?Cei de la finante elibereaza adeverinta de venit numai cu venitul anual nu pe fiecare luna.Eu am dus adeverinta cu venit agricol,venit infim si cei de la casa de asigurari voiau sa ma taxeze pe un an intreg ca agricultor si inca sase luni din urma dupa salarul minim pe economie.va rog daca poate cineva sa ma lamuresca!Multumesc!
corneliahodis a scris:

As dori sa stiu daca venitul relizat [pe luna este mai mic de cat salarul minim pe economie se impoziteaza sau nu pt.asigurarile de sanatate si cum?Cei de la finante elibereaza adeverinta de venit numai cu venitul anual nu pe fiecare luna.Eu am dus adeverinta cu venit agricol,venit infim si cei de la casa de asigurari voiau sa ma taxeze pe un an intreg ca agricultor si inca sase luni din urma dupa salarul minim pe economie.va rog daca poate cineva sa ma lamuresca!Multumesc!