Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carte de munca

In cazul in care firma nu ti-a dat cartea de munca inapoi dupa demisionare de la locul de munca si intre timp firma a devenit falita, cum se poate recupera aceasta carte de munca??? multumesc
In momentul in care o persoana isi inceteaza activitatea, patronul este obligat sa-i inapoieze documentul completat la zi si nu are nici un drept sa refuze sa elibereze acest act. In cazul unui refuz, se poate sesiza in scris aceasta situatie Inspectoratului Teritorial de Munca sau instantei judecatoresti competente din zona in care angajatorul isi are sediul.
Daca firma este in faliment, va puteti adresa ITM-ului pentru recuperarea carnetului de munca.
Daca carnetul de munca a fost tinut la ITM , va adresati cu o cerere ITM-ului si veti primi carnetul.