Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... accident rutier cu vatamare corporala-ce pot eu sa fac?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

accident rutier cu vatamare corporala-ce pot eu sa fac?

buna ziua ma numesc bardu adrian acum o saptamana logodnica mea a fost lovita de o masina pe trecerea de pietoni.vina apartine in totalitate soferului.ea este in spital acum cu fractura de bazin.ce trebuie sa facem noi ca sa obtinem despagubiri de la acel sofer.pt ca el ar dori sa ne intelegem dar ne ofera o suma mica de bani care nu ne va acoperi costul cheltuielilor care vor urma?daca ajungem in instanta vom obtine despagubiri sau doar va primi o pedeapsa si atat? va multunesc anticipat celor care ma vor ajuta
plangere penala prealabila , introdusa in termen de 2 luni de la data la care partea vatamata l-a cunoscut sau la identificat pe faptutitor .Daca ingrijirile medicale depasesc 60 de zile , actiunea penala e pusa in miscare din oficiu.
Daca se va dispune trimiterea in judecata , se va aplica o pedeapsa (pedeapsa cu inchisoarea ) si inculpatul va fi obligat la plata de daune materiale si morale pt prejudiciul efectiv cauzat.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Vatamarea corporala este descrisa si incriminata de art. 180 - 184 Codul penal care precizeaza faptul ca lovirea sau actele de violenta care au pricinuit o vatamare ce necesita pentru vindecare ingrijiri medicale de cel mult 20 de zile se pedepsesc cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda. Fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita pentru vindecare ingrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani. Fapta prin care s-a pricinuit integritatii corporale sau sanatatii o vatamare care necesita pentru vindecare ingrijiri medicale mai mult de 60 de zile, se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani. Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. In cazul faptelor prevazute la alin. 11 si 21 actiunea penala se pune in miscare si din oficiu. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala, producandu-si efectele si in cazul in care actiunea penala a fost pusa in miscare din oficiu.
este necesar ca persoana fie vatamata respectiv a se fi adresat medicului legist pentru acordarea ingrijiri si incadrarii medicale.

dar noi o sa ne alegem cu despagubiri in urma unui proces?pt ca sincer necazul asta nea cam ingropat in datori:(
Daca vor suporta daunele morale si materiale in timpul procesului penal , partea vatamata poate fie sa retraga plangerea fie sa se "impace " cu invinuitul/inculpatul , in etapa urmaririi penale dispunandu se incetarea urmaririi penale ,iar in etapa judecatii incetarea procesului penal.
Cele doua insititutii mentionate de mine mai sus pot opera pana la ramanerea definitiva a hotararii penale.
Daca vor suporta daunele morale si materiale in timpul procesului penal , partea vatamata poate fie sa retraga plangerea fie sa se "impace " cu invinuitul/inculpatul , in etapa urmaririi penale dispunandu se incetarea urmaririi penale ,iar in etapa judecatii incetarea procesului penal.
Cele doua insititutii mentionate de mine mai sus pot opera pana la ramanerea definitiva a hotararii penale.
impacarea partilor inlatura raspunderea penala chiar si atunci cand actiunea penala a fost pusa in miscare din oficiu
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat