Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sarcina motiv de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sarcina motiv de concediere

Buna ziua! As avea si eu nevoie de o informatie : o persoana daca este insarcinata poate fi concediata?Mentionez ca seful poate invoca alt motiv si nu cel al sarcinii, este legal?
Faptul ca o persoana este gravida nu constituie motiv de concediere.
Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă pe durata în care femeia salariată este gravidă, în măsura în care angajatorul a luat cunoştinţă de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere.
Este interzis angajatorului sa dispună încetarea raporturilor de munca sau de serviciu în cazul salariatei gravide, din motive care au legatura directa cu starea sa.

Concedierea femeii insarcinate se poate face doar pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii. In celelalte cazuri este incerzisa concedierea femeii insarcinate. Mentionez insa ca angajatorul trebuie sa fi luat la cunostinta despre starea de graviditate a salariatei.
Potrivit OG nr.96/2003, este interzis angajatorului sa dispună încetarea raporturilor de munca sau de serviciu în cazul salariatei gravide, din motive care au legatura directa cu starea sa.

daca angajatorul nu a "luat la cunostinta" despre sarcina angajatei poate concedia angajata....dar fara sa aiba motiv stare sa...
daca in schimb angajata a a anutat angajatorul despre starea sa de sarcina( avand dovezi)- ii este interzis acestuia de a o concedia.....
Salariata insarcinata are obligatia sa informeze angajatorul in legatura cu faptul ca e insarcinata si sa probeze acest lucru. din acel moment angajatorul nu mai poate lua sub nici o forma initiativa concedierii salariatei respective.