Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CALCULAREA INDEMNIZATIEI DE SOMAJ
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CALCULAREA INDEMNIZATIEI DE SOMAJ

Buna ziua,
In cazul in care la concediere se platesc salarii compensatorii , aceste se iau in calculul indemnizatiei de somaj cuvenite?
Art.39 din Legea nr.76/2002 prevede :
(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordata lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
Nu se iau in calcul salariile compensatorii platite in ultima luna la calcularea indemnizatiei de somaj?
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Textul de lege se refera la salariul de baza si nicidecum la alte drepturi salariale ... dispoziţiile legale mai sus enunţate prevăd raportarea la salariul de baza brut.
Admin, administrator
Conform Codului fiscal din salariile compensatorii nu se retine contributia pentru somaj si ca urmare nu pot fi luate in calculul indemnizatiei pentru somaj.

Nu are nicio relevanta ceea ce prevede Codul Fiscal cu ceea ce se ia in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru somaj ... legea este clara , se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare,

Textul de lege se refera la salariul de baza lunar brut si nu la alte drepturi salariale sau asimilate salariilor....