Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formularul 205
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formularul 205

Ca salariat in cadrul serviciului "Resurse umane", cum si ce eliberez la cererea angajatilor pentru anul 2012 in loc de fise fiscale, de exemplu pentru imprumut la banci, etc.

Interventie moderator:
Am rugamintea ca pe viitor sa evitati scrierea cu majuscule in forumul Avocatnet..
Va multumesc.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Potrivit art. 59 Cod Fiscal:

(2) Platitorul de venituri este obligat sa elibereze contribuabilului, la cererea acestuia, un document care sa cuprinda cel putin informatii privind: datele de identificare ale contribuabilului, venitul realizat in cursul anului, deducerile personale acordate, impozitul calculat si retinut. Documentul eliberat contribuabilului, la cererea acestuia, nu reprezinta un formular tipizat.
Cu mentiunea ca unele banci au deja formular tipizat pentru aceste informatii pe care il inainteaza pentru completare, impreuna cu formularul de adeverinta.
@mirela_durnea

Nu sunteti obligat sa completati un formular creat de banci...
Eu am completat unul chiar zilele trecute, nici nu m-am gandit sa refuz atat timp cat formularul prevedea exact datele specificate in Codul fiscal, dar presupun ca daca refuzam, salariatul putea avea probleme la banca?

Credeti ca daca pentru banca emit eu o adevrinta care sa contina datele solicitate de ei, s-ar putea sa o accepte? :)
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
Eu special refuz formularele bancilor pentru ca desi legea spune ca formularul nu este unul tipizat, ei incearca sa il faca tipizat si isi pun in plus alte informatii pe care legea nu le cere si care ne fac sa pierdem timpul completandu-le. :)