Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Suma datorata de salariat unei banci, retinuta pe ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Suma datorata de salariat unei banci, retinuta pe statul de plata

Va rog un raspuns daca se poate la urmatoarea problema: am primit de la banca (nu dam numele) o instiintare ca angajatul nostru nu si-a platit rata la creditul sau de nevoi personale.
Banca imi cere sa-i retin suma restanta + in fiecare luna suma aferenta ratei lunare pana cand se stinge creditul . citez :,, pana la confirmarea din partea nostra referitoare la achitarea sumelor datorate,,
Sunt obligata sa fac acest lucru ? Sau e nevoie de titlu executoriu pt asta ?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Nu sunteti obligata.

Potrivit art. 169 alin. (1) Codul muncii, nicio retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege.

Numai daca primiti un titlu executoriu de la un executor judecatoresc puteti sa operati retinerea.
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
pe minunea asta de hartie scrie :,, conform art 52 din legea 93/2009 contractele de credit incheiate de institutia financiara nebancara constituie titluri executorii,, este un IFN SA
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Titlu executoriu nu este emis de catre executorul judecatoresc ..... solicitarea bancii trebuie sa fie insotita de catre copia titlului executoriu ...
Va multumesc !
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Ce se intampla in cazul adeverintelor prin textul/continutul carora angajatorul se obliga sa faca retineri in caz de neplata? Si in acest caz este nevoie de titlu executoriu?
Copia titlului executoriu poate fi copia contractului in speta de mai sus?