avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Rovigneta auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Rovigneta auto

Buna ziua.Am cumparat un autoturism din alt judet cu rovigneta de drum achitata pt. tot anul.Eu trecand-ul pe numele meu voi schimba nr. de inmatriculare.Eu voi putea circula cu acea rovigneta sau trebuie sa cumpar alta cu nr.meu?
Cel mai recent răspuns: Drujescu , utilizator 19:29, 13 Iulie 2013
In cazul schimbarii proprietarului autovehiculului sau cedarii dreptului de folosinta ,rovinieta isi mentine valabilitatea. In cazul radierii din circulatie a autovehiculului, proprietarului i se va returna contravaloare tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din RO, corespunzator perioadei de neutilizare. Pe rovinieta este mentionata seria caroseriei.Aceasta taxa este platita pentru autovehicul .
Ultima modificare: Joi, 14 Martie 2013
antolia, utilizator
Va multumesc pt. raspuns.Nu observasem ca e trecuta seria caroseriei!
Cu stima.
Buna ziua.Am achitat pretul autovehiculului fostului proprietar,care locuia in Adunatii-Copaceni,Ilfov.
Masina are nr de IF.
Eu locuiesc si circul in Bucuresti.
Inca n-am inmatriculat-o pe Bucuresti.
Imi trebuie rovigneta,pentru a circula in Bucuresti,cu nr de IF?
Rogvineta se plateste numai daca circuli in afara localitatii.In localitate nu -ti poate da amenda pt.rovigneta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rovinieta in cazul vanzarii masinii elena cailean elena cailean buna ziua. am vandut ieri masina, pentru care aveam rovinieta pentru un an, cumparata acum o luna acum o luna, deci mai aveam inca mult de folosit acea taxa de ... (vezi toată discuția)
Cand trebuie sa detii rovinieta? bogdan2512 bogdan2512 BUNA ZIUA, Am primit in data de 25-03-2011 o instiintare de plata la un proces verbal de constatare ... (vezi toată discuția)
Rovigneta ramane valabila? zcb zcb Buna seara, fiul meu a avut un autoturism la care a achitat rovigneta pe intreg anul. Acum si-a vandut autoturismul, dar a pastrat numerele( erau ... (vezi toată discuția)