Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Rovigneta auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Rovigneta auto

Buna ziua.Am cumparat un autoturism din alt judet cu rovigneta de drum achitata pt. tot anul.Eu trecand-ul pe numele meu voi schimba nr. de inmatriculare.Eu voi putea circula cu acea rovigneta sau trebuie sa cumpar alta cu nr.meu?
In cazul schimbarii proprietarului autovehiculului sau cedarii dreptului de folosinta ,rovinieta isi mentine valabilitatea. In cazul radierii din circulatie a autovehiculului, proprietarului i se va returna contravaloare tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din RO, corespunzator perioadei de neutilizare. Pe rovinieta este mentionata seria caroseriei.Aceasta taxa este platita pentru autovehicul .
antolia, utilizator
Va multumesc pt. raspuns.Nu observasem ca e trecuta seria caroseriei!
Cu stima.
Buna ziua.Am achitat pretul autovehiculului fostului proprietar,care locuia in Adunatii-Copaceni,Ilfov.
Masina are nr de IF.
Eu locuiesc si circul in Bucuresti.
Inca n-am inmatriculat-o pe Bucuresti.
Imi trebuie rovigneta,pentru a circula in Bucuresti,cu nr de IF?
Rogvineta se plateste numai daca circuli in afara localitatii.In localitate nu -ti poate da amenda pt.rovigneta.