Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Cand nu este valabila o polita RCA?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Cand nu este valabila o polita RCA?

In urma cu trei ani a avut loc un accident. Cel care a fost gasit vinovat avea alcoolemie 0,7%.
La politie i s-a cerut polita RCA (fiind vinovat). Aceasta polita a fost data pagubitului.
Dupa trei ani, cel care a fost vinovat si a cedat polita RCA, a primit invitatie la reconciliere de la societatea la care a fost facuta acea polita RCA.
As vrea sa stiu
- in care articol de lege scrie ca polita rca nu e valabila in acest caz (alcoolemie).
- daca nu era valabila polita rca, de ce i-a mai fost ceruta? cel care a produs accidentul ar fi trebuit sa asigure reparatia (credeti-ma ca suma ceruta este imensa pentru un accident in care s-a constat la fata locului ca este avariata bara de protectie)
- dupa parerea unui specialist, ca si concluzie, acea suma trebuie platita imediat firmei de asigurari?

Multumesc anticipat pentru raspuns
~ Conținut șters la cerere ~

Art. 27. din Ordinul CSA 21/2009— Asiguratorul nu acorda despagubiri pentru:
1. cazurile in care proprietarul, utilizatorul sau conducatorul vehiculului vinovat nu are raspundere civila, daca accidentul a fost produs:
a) de un caz de forta majora;
b) din culpa exclusiva a persoanei prejudiciate, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 26 alin. (2) pct. 5;
c) din culpa exclusiva a unei terte persoane;
2. prejudiciile suferite de conducatorul vehiculului raspunzator de producerea accidentului;
3. prejudiciile produse bunurilor apartinand persoanelor fizice sau persoanelor juridice, daca au fost provocate de un vehicul asigurat RCA, aflat in proprietatea sau utilizat de aceeasi persoana fizica sau juridica si care este condus de un prepus al aceleiasi persoane juridice ori de o alta persoana pentru care raspunde persoana fizica sau persoana juridica;
4. prejudiciile cauzate in situatiile in care nu se face dovada valabilitatii la data accidentului a asigurarii obligatorii RCA sau asiguratorul RCA nu are raspundere;
5. partea din prejudiciu care depaseste limitele de despagubire stabilite prin polita de asigurare RCA, produs in unul si acelasi accident, indiferent de numarul persoanelor prejudiciate si de numarul persoanelor raspunzatoare de producerea prejudiciului;
6. amenzile de orice fel si cheltuielile penale la care ar fi obligat proprietarul, utilizatorul sau conducatorul vehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului;
7. cheltuielile facute in procesul penal de proprietarul, utilizatorul sau conducatorul vehiculului asigurat, raspunzator de producerea prejudiciului, chiar daca in cadrul procesului penal s-a solutionat si latura civila;
8. sumele pe care conducatorul vehiculului raspunzator de producerea prejudiciului este obligat sa le plateasca
proprietarului sau utilizatorului care i-a incredintat vehiculul asigurat, pentru avarierea ori distrugerea acestui vehicul;
9. prejudiciile produse bunurilor transportate, daca intre proprietarul sau utilizatorul vehiculului care a produs accidentul ori conducatorul auto raspunzator si persoanele prejudiciate a existat un raport contractual la data producerii accidentului;
10. prejudiciile produse persoanelor sau bunurilor aflate in vehiculul cu care s-a produs accidentul, daca asiguratorul poate dovedi ca persoanele prejudiciate stiau ca vehiculul respectiv era furat;
11. prejudiciile produse de dispozitivele sau de instalatiile montate pe vehicule, atunci cand acestea sunt utilizate ca utilaje ori instalatii de lucru;
12. prejudiciile produse prin accidente survenite in timpul operatiunilor de incarcare si de descarcare, acestea constituind riscuri ale activitatii profesionale;
13. prejudiciile produse ca urmare a transportului de produse periculoase: radioactive, ionizante, inflamabile, explozive, corozive, combustibile, care au determinat sau au agravat producerea prejudiciului;
14. prejudiciile cauzate prin utilizarea unui vehicul in timpul unui atac terorist sau razboi, daca evenimentul are directa legatura cu respectivul atac sau razboi;
15. pretentiile ca urmare a diminuarii valorii bunurilor dupa reparatie.

Puteti gasi mai multe amanunte pe www.avocatnet.ro/content/articles/id_17599/p_1/Ordinul-CSA-nr-21-2009-pentru-punerea-in-aplicare-a-Normelor-privind-asigurarea-obligatorie-de-raspundere-civila-pentru-prejudicii-produse-prin-accidente-de-vehicule.
Raspunsul la intrebarea dumneavoastra se afla in art. 58 din legea 136/1995, actualizata:
Art. 58. - Asiguratorul recupereaza sumele platite drept despagubiri de la persoana
raspunzatoare de producerea pagubei, in urmatoarele cazuri:
a) accidentul a fost produs cu intenie;
b) accidentul a fost produs in timpul comiterii unor fapte incriminate de dispoziiile
legale privind circulaia pe drumurile publice ca infractiuni savarsite cu intenie, chiar
daca aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau în timpul comiterii altor
infraciuni savarsite cu intentie;

Nu se pune problema ca polita RCA nu era valabila. Aceasta a acoperit daunele pagubitului, numai ca asiguratorul are posibilitatea de a recupera despagubirea platita de la soferul vinovat de conducerea autoturismului sub influenta bauturilor alcoolice (infractiune daca exista o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange).
Daca a existat infractiune si asiguratorul a formulat o conciliere, va recomand sa mergeti sa discutati macar cu ei, sa verificati factura si devizul. Puteti astepta si sa va dea in judecata, dar daca veti pierde, veti plati si cheltuieli de judecata si dobanzi.
Este necesar sa apelati la serviciile unui avocat, care dupa ce va studia toate inscrisurile va putea sa isi faca o parere completa despre sansele de reusita.
Da, societatile de asigurari pot recupera in instanta foarte usor aceste sume de la cel vinovat de producerea accidentului cu conditia ca alcolemia sa fie peste 0.80g/l alcool pur in singe.
Va sfatuiesc sa mergeti la conciliere, sa vedeti exact despre ce este vorba, dar mai ales sa solicitati sa va puna la dispozitie urmatoarele:
-copie a procesului verbal de constatare a daunelor (+ un eventual proces-verbal suplimentar) intocmite de inspectorul de daune;
-copie a devizului de reparatie;
-fotografiile pe suport digital,
Le cereti sa stabileasca o alta intilnire pentru a va putea preciza punctul de vedere.
Cu documentele de la ei va duceti la un expert tehnic si ii cereti sa verifice:
-daca toate elementele trecute pe procesele-verbale sint avariate ca urmare a accidentului;
-daca in devizul de reparatii nu sint trecute si alte elemente sau lucrari de manoprera care nu au ce cauta acolo.
In functie de rasunsul expertului puteti fi sau nu de acord cu suma pe care o cere societatea de asigurari, dar mai ales puteti discuta cu ei sa va accepte (si o vor face) plata reparatiei in rate.

Dorin Baleanu, Mediator
Multumesc pentru raspunsul dvs.
Daca societate de asigurari nu detine unul dintre actele pe care le-ati enumerat, sau daca nu sunt dispusi sa il puna la dispozitie, cum se procedeaza mai departe?