Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna pentru c.i.m. cu durata 8 ore / luna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna pentru c.i.m. cu durata 8 ore / luna

Buna ziua,

Urmeaza sa incheiem un c.i.m. cu durata de 8 ore / luna.
Practic angajatul va lucra o zi pe luna.
In acest caz, de cate zile de concediu pe an va beneficia angajatul.

Multumesc.

Concediul de odihna al salariatului se va calcula proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
Art 145 din Codul Muncii
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
Va multumesc pentru art din Lege.
Dvoastra cate zile de concediu de odihna v-ar rezulta in speta prezentata de mine?
Minim 20 de zile lucratoare va avea CO in cazul expus de dvs ...
1. - Daca cititi art.103-107 din Codul muncii, referitoare la CIM cu timp partial, veti vedea ca numai salariul poate fi acordat proportional cu timpul efectiv lucrat (adica nu este obligatoriu si, la 2 ore pe zi, ii pot da un salariu pe care alt salariat il ia la 4 sau 8 ore pe zi).
- Celelalte drepturi se acorda ca si la salariatii care lucreaza cu program normal de 8 ore pe zi.

Art. 106
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

2. - Asadar salariatii cu CIM part-time se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga.
Concediul de odihna pentru un salariat cu CIM part-time este acelasi cu a unui salariat cu CIM full-time.
- De ce? Un salariat cu CIM cu 2 ore pe zi va avea tot 20 de zile lucratoare de concediu de odihna ca si un salariat cu 8 ore pe zi. Este normal si logic sa fie asa.
El lucreaza 2 ore pe zi iar restul poate sa lucreze in alta parte sau poate sa faca ce vrea in celelalte 6 ore.
Cand este in CO el, de fapt, este numai 2 ore pe zi in CO iar restul face ce doreste el cu timpul lui.
Diferenta intre un salariat cu 2 ore pe zi si unul cu 8 ore pe zi este la indemnizatia pentru CO care va fi mai mica la cel cu 2 ore pe zi (deoarece si salariul pentru 2 ore pe zi poate fi mai mic).

3. - Mai exista un articol in Codul muncii care spune:

Art. 145
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

(3) Sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual.

- Alin.(2) se refera la zile lucrate intr-un an calendaristic si nu la ore pe zi, conform CIM. Adica ziua de munca pentru un salariat cu CIM cu 2 ore pe zi este de 2 ore iar eu ii dau CO in zile nu in ore.
Sa recapitulez:

Concediul conform Codul Muncii este minim 20 zile lucratoare pe an. Deci probabil ca asa ii vom da, insa ... asta ce ar insemna? Lucreaza pe an 12 zile ... si intr-una din lunile anului are 20 zile de CO. Nu? Cam asa ceva ...:O
Practic primeste mai multi bani pe concediu decat salariul intr-un an?

Cu stima pentru @tudorvaleriu sunt de acord ca unui angajat care lucreaza 2 ore /zi trebuie sa ii dau CO la fel ca unuia care lucreaza 8 ore /zi. Am nenumarate cazuri in sensul asta si asa procedez. Sunt perfect de acord cu dvoastra.
Insa este prima data cand ma confrunt cu 8 ore / luna. Nu stiu daca ati remercat aspectul /luna . Mai mult, ar fi putut fi 1 ora / luna. Chiar exista o solicitare si in acest sens (nu intru in amanunte).
trandafir2 a scris:
Urmeaza sa incheiem un c.i.m. cu durata de 8 ore / luna.
Practic angajatul va lucra o zi pe luna.

P.S. Sa zicem ca salariatul lucreaza 1 ora / luna. Ce ar insemna asta?
Este platit intr-un an 12 ore de munca si 20 zile de Concediu de odihna?

... nu mai zic de calculul in bani al CO, alta poveste.

Cornel Vasile, Consilier juridic