Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Timbru de mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Timbru de mediu

Detin un autoturism cu prima inmatriculare in 07.2006. Achizitionat si inmatriculat de mine la data 06.2011 fara plata unei taxe de inmatriculare.
Doresc sa vand autoturismul. Cum pot afla daca viitorul proprietar v-a intra sub incidenta legii noului timbru de mediu, si daca in cazul masinii mele va fi obligat sa o plateasca avand in vedere ca nu cunosc daca a fost platita vreo taxa.
Cum pot afla daca taxa de inmatriculare a fost platita de fostul proprietar? Este posibil ca aceasta sa fie platita, avand in vedere ca in 2011 eu nu am fost obligat la plata unei taxe?
Administraţia Fondului de Mediu va poate spune dacă a fost plătită taxa de poluare anterior, trebuie plătit timbrul de mediu conform noii ordonanţe, art 4 lit c og 9/2013.
Imi dau si eu cu parerea dar nu ai tinut legatura cu fostul proprietar sa ii adresezi o intrebare?Sau am mai vazut pe site-uri cum ca altii dovedesc cu chitanta de la anaf cum ca au platit o anumita taxa la masina,incearca si tu acolo si vezi daca a fost vreo taxa platita pt masina ta,,,