Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnare - minor, pedeapsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnare - minor, pedeapsa

Buna seara, as dori sa stiu si eu in dosarul 4111/302/2010 (jud. sector 5) ...se specifica urmatoarele :
Condamna pe inculpatul ...............la pedeapsa de 2 ani si 6 luni ani închisoare pentru savârsirea infractiunii de tâlharie prevazuta de art.211 alin.1 si 2 lit.b si c , alin.2 ind.1 lit.a C.pen cu aplicarea cu aplicarea art 99C.pen si urmatoarele si art.74 alin.1 lit. c C.pen raportat la art.76 lit.c C.pen . In baza art.71 C.pen, art.3 Protocol 1 CEDO interzice inculpatului minor exercitiul drepturilor prevazute de art.64 lit.a C.pen cu exceptia dreptului de a participa la alegerile legislative , lit.b C.pen pe durata executarii pedepsei de la data majoratului. ... ASTA INSEAMNA CA INCULPATUL MINOR STIA CA VA AVEA PEDEAPSA DE 2 ANI SI 6 LUNI DE ISPASIT CU IMPLINIREA VARSTEI DE 18 ANI?
Gabriela Mihai, Avocat
SinghPetronela a scris:

Nu este foarte clara intrebarea. In cazul minorilor condamnati la pedeapsa inchisorii cu aplicarea unor pedepse accesorii ca in cazul de fata, executarea pedepselor accesorii se face dupa implinirea varstei de 18 ani.
Gabriela Mihai, Avocat
ASTA INSEAMNA CA INCULPATUL MINOR STIA CA VA AVEA PEDEAPSA DE 2 ANI SI 6 LUNI DE ISPASIT CU IMPLINIREA VARSTEI DE 18 ANI, CEL PUTIN TEORETIC? Aceasta era de fapt intrebarea. Multumesc frumos.