Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenirea testamentara - dreptul copiilor din prima ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenirea testamentara - dreptul copiilor din prima casatorie

Buna ziua,
In situatia in care unul dintre soti are copii dintr-o casatorie anterioara si in testament mentioneaza ca doreste ca toate bunurile dobandite in perioada celei de a doua casatorii sa ramana celuilalt sot, copiii din prima casatorie mai au dreptul la mostenire?
Da.

Copiii sunt mostenitori rezervatari, iar cel ce face testament nu poate incalca rezerva succesorala a acestora.

Chiar daca face testament, acesta nu poate lasa "toate bunurile" fara a tine cont de rezerva succesorala a copiilor.
Exista o alta modalitate prin care aceasta dorinta sa fie indeplinita? Vanzare-cumparare?
Actele de vanzare-cumparare intre soti sunt interzise prin lege.
Impedimentul nu constă în interzicerea vînzării între soţi, art.317 NCC fiind limpede în acest sens:

Art. 317. -
(1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, fiecare soț poate să încheie orice acte juridice cu celălalt soț sau cu terțe persoane

ci în faptul că bunurile sunt deţinute în devălmăşie, neexistînd o cotă determinată care să poată fi înstrăinată între soţi.

Soluţia s-ar găsi în art.358 NCC:

Art. 358. -
(1) În timpul regimului comunității, bunurile comune pot fi împărțite, în tot sau în parte, prin act încheiat în formă autentică notarială, în caz de bună învoială, ori pe cale judecătorească, în caz de neînțelegere
(2) Prevederile art. 357 alin. (2) se aplică în mod corespunzător
(3) Bunurile atribuite fiecărui soț prin partaj devin bunuri proprii, iar bunurile neîmpărțite rămân bunuri comune
(4) Regimul comunității nu încetează decât în condițiile legii, chiar dacă toate bunurile comune au fost împărțite potrivit acestui articol.

Desigur, la decesul părintelui, descendenţii vor putea ataca orice act despre care ar putea dovedi că a fost făcut cu scopul exheredării totale, respectiv care aduce atingere rezervei succesorale.
1. vanzarea intre soti nu mai este interzisa de lege!
2. faceti un partaj in timpul casatoriei conform art.358 mai sus amintit , sau faceti lichidare de regim matrimonial, partaj si adoptati si alt regim matrimonial, cel al separatiei de bunuri, pentru viitor, daca mai achizitionati alte bunuri.