Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie student
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie student

Daca sunt studenta anul 2, sunt insarcinata si voi ingheta anul, dar asta insemnand sa termin si cel de-al 2-lea semestru, pot primi indemnizatie pt cresterea copilului? Mentionez ca atunci cand voi termina acest an, voi fi in luna a 3a sau a 4a. Daca mi-as face contract de munca cate luni ar trebui sa lucrez ca sa pot beneficia?
Multumesc anticipat!
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. La terminarea anului II aveti doua posibilitati:
- sa frecventati in continuare cursurile facultatii, car pana veti naste;
- sa incheiati un contract individual de munca (CIM) fie si pe perioada determinata pana veti intra in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal), dupa care veti intra in CCC.