Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Garaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Garaj

Buna ziua , in urma cu 7 ani am cumparat o casa veche construita cam prin anii 1955-1956 nu mai stiu exact . Casa se afla la granita dintre cele doua terenuri . Al meu si al vecinilor din spatele casei . Vecinii din spatele casei mele au ridicat un garaj cam la 15cm distanta de spatele casei mele , mai exact tavanul garajului lor este sub acoperisul casei mele . Va rog frumos sa-mi spuneti daca au procedat corect ptr ca pe mine nu m-au intrebat nimic . Si daca nu ce am de facut . Va multumesc anticipat .
Practic problemele ce ţin de scurgerea streasinilor sunt în curtea lor, nu este zid comun deci nu era nevoie de acordul dvs notarial, nici alipirea la calcan nu este condiţionată de acordul vecinului, în situaţia în care aveţi geam la peretele din spate poate fi o problema.