Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de Invaliditate Nerevizuibila
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de Invaliditate Nerevizuibila

Pensionar cu pensie de invaliditate gradul 2 (plaman drept extirpat , pneumopectomie , din 2004), in varsta de 43 ani...poate sa treaca la pensie nerevizuibila ?
Daca da , ce trebuie sa faca ? Ce cai trebuie sa urmeze ?
ART. 79 - Legea pensiilor

(1) Nu mai sunt supuşi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezintă invalidităţi care afectează ireversibil capacitatea de muncă;
b) au împlinit vârstele standard de pensionare prevăzute de prezenta lege;
c) au vârsta mai mică cu până la 5 ani faţă de vârsta standard de pensionare şi au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.
(2) Constatarea situaţiilor prevăzute la alin. (1) lit. a) se face numai cu avizul Institutului Naţional de Expertiză Medicală şi Recuperarea Capacităţii de Muncă sau al comisiilor centrale de expertiză medico-militară ale Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Administraţiei şi Internelor şi Serviciului Român de Informaţii, după caz.