Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Bon de carburanti
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Bon de carburanti

Buna ziua

Pana acum bonurile de combustibil(cu valori cuprinse intre 100-300 lei) le-am inregistrat in contabilitate deducand 50% si 50% din valoarea de TVA, dupa HG 84/2013 daca nu este trecuta codul fiscal al beneficiarului nu mai sunt deductibile?

Multumesc anticipat
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
de acum, BF trebuie sa fie sub 100 Eur si sa fie imprimat CUI al cumparatorului pentru a deduce TVA (cf. facturii simplificate). Altfel, pentru bonurile de combustibil cu deducere 50%, valoarea completa a TVA-ului se trece pe cheltuiala (nu se mai deduce TVA deloc, trec tot bonul pe cheltuiala - 50% din bonuri pe deductibil si 50% pe nedeductibil).