Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensii

Buna seara,
Va rog sa ma informati de cand se retine CAS pe sporul de vechime?
Indexarile din anii 1990 ......acordate bugetarilor nu se includ in calulul pensiei? Fostii mei angajatori "nu cunosc raspunsul".
Multumesc!
H.g.257/2010

ANEXA Nr. 15

S P O R U R I L E , I N D E M N I Z A Ț I I L E Ș I M A J O R Ã R I L E D E R E T R I B U Ț I I TA R I FA R E
care, potrivit legislației anterioare datei de 1 aprilie 2001, au făcut parte din baza de calcul a pensiilor și care se utilizează la determinarea punctajului mediu anual

Sporul de vechime în muncă:
1. Pentru perioada anterioară datei de 1 aprilie 1992, sporul de vechime în muncă se calculează automat, potrivit prevederilor art. 165 alin. (3) din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările și completările ulterioare, și, în
consecință, nu este necesară dovedirea acestuia prin adeverințe.
2. Pentru perioada de după 1 aprilie 1992, sporul de vechime utilizat este cel înregistrat în carnetul de muncă sau dovedit cu adeverințe.

Legea 263/2010

Art. 165
(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inscriere a acestora in carnetul de munca, astfel:
a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.

Deci,sporul de vechime si indexarile,intra in calculul pensiei.
La calculul pensiei mele, conform desfasuratorului trimis de casa de pensii, s-a luat in calcul doar salariul de incadrare. In cartea de munca celelalte venituri, precum sporul de vechime apar sub forma de fractie. Pe desfasurator , la claculul punctajului imi apare doar salariul de incadrare. Asa e corect?
Multumesc!