Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Platitor impozit profit, venituri consultanta 2013
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Platitor impozit profit, venituri consultanta 2013

Buna seara,

Referitor la OG 8/2013 si norme - trecerea la microintreprindere (de la 1 februarie 2013) nu este obligatorie daca s-au realizat anumite venituri (din activitati de consultanta, etc.) in anul 2012; insa de la micro la impozit/profit se trece in trimestrul in care incep sa se realizeze astfel de venituri.

Nu reusesc sa inteleg daca in urmatoarea situatie: platitor de impozit pe profit, in 2012 nu au fost realizate venituri (+contracte) de natura celor precizate (din activitati de consultanta, etc.), nici in luna ianuarie 2013; in februarie 2013 indeplineste deci conditiile pentru a trece obligatoriu la micro, insa tot in februarie (sau chiar in martie) factureaza servicii de consultanta.
Poate sa ramana platitor de impozit pe profit incepand cu 1 februarie 2013, sau abia din anul urmator??
Ar fi suficienta o singura factura cu astfel de servicii (de orice valoare) pe trimestru?

Multumesc!
Potrivit pct 7. din Norme Cod fiscal: Microîntreprinderile care în cursul unui trimestru încep să desfășoare activităţi de natura celor prevăzute la art. 112^2 alin.(6) din Codul fiscal datorează impozit pe profit luând în calcul veniturile și cheltuielile înregistrate începând cu trimestrul respectiv.

Iar potrivit art. 112^2 alin. (6) Nu intră sub incidenţa prevederilor prezentului titlu persoanele juridice române care:

a) desfăşoară activităţi în domeniul bancar;

b) desfăşoară activităţi în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii;

c) desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului.

Da, daca aveti 1 leu din consultanta in martie 2013 atunci de la 1 feb 2013 sunteti din nou platitor de imp/profit.