avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare firma de servicii contabile sau PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare firma de servicii contabile sau PFA

Buna seara!
Sunrt absoventa a ASE-Facultatea finante-contabilitate. Pana acum am lucrat in departamentele financiar-contabile ale mai multor societati comerciale in calitate de economist, sef compartiment, contabil sef. Nu am obtinut titluri de contabil autorizat, expert contabil sau consultant fiscal. In aceste conditii :
1. pot sa ma inregistrez ca PFA si sa prestez in aceasta calitate servicii contabile?
2. pot sa infiintez o microintreprindere pentru codul CAEN 6920 "Activitati de contabilitate si audit financiar"?
3. pot sa intocmesc si sa semnez bilanturi contabile pentru diferite societati comerciale, la care nu sunt angajata cu contract de munca?
4. pot sa inchei un contract de prestari servicii co o societate comerciala la care sunt si angajata cu contract de munca?
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 12:54, 14 Aprilie 2009
raspunsul este :nu la toate cele trei intrebari.
La intrebarea 4, puteti incheia un contract de prestari servicii cu o soc.unde sunteti si salariat, dar in anumite conditii.

David.
Multumesc pentru raspuns!
Mai am o intrebare(retorica): De ce pot sa prestez activitati contabile numai la firma la care sunt angajata cu contract de munca , si nu pot avea aceeasi raspundere si in cadrul altor firme? Atributiile postului precum si responsabilitatile sunt aceleasi indiferent de firma. De ce pentru o firma sunt buna si pentru altele nu? Numai pentru ca la firma la care sunt angajata pentru salariul meu se platesc contributii sociale, iar in celeleate cazuri numai impozit pe venit?

va multumesc!
Vasilescu
Chiar este retorica intrebarea.Profesiunea contabila este una reglementata de legi speciale, cum este si cea de avocat, evaluator,consultant fiscal, auditor si care mai sunt.S-a vorbit prea mult despre asta, nu are rost sa mai comentam.
Puteti sa activati in baza unui contract individual de munca cu timp partial la orice societate.
David
vali2006 a scris:

1. pot sa ma inregistrez ca PFA si sa prestez in aceasta calitate servicii contabile?

NU......

2. pot sa infiintez o microintreprindere pentru codul CAEN 6920 "Activitati de contabilitate si audit financiar"?

NU.......

3. pot sa intocmesc si sa semnez bilanturi contabile pentru diferite societati comerciale, la care nu sunt angajata cu contract de munca?

NU.....

4. pot sa inchei un contract de prestari servicii co o societate comerciala la care sunt si angajata cu contract de munca?


NU........
Ultima modificare: Luni, 23 Februarie 2009
ContSters42967, utilizator
Buna ziua

Stiu ca s-a mai discutat aceasta problema, scuze pentru insistenta.
Intrebarea mea este: Pot infiinta un PFA cu cod CAEN 6920 doar pentru evidenta contabila primara pana la balanta inclusiv, fara a semna bilanturi? Am drept de semnatura pentru orice declaratie ? Sunt economist cu diploma ASE si lucrez in domeniul financiar contabil din 2000. Nu sunt expert contabil.
Multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Cod caen pentru firma ce va desfasura activitate de contabilitate pentru asociatia de proprietari Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Buna ziua! As vrea sa ma lamuriti, daca se poate sa infiintez o societate cu cod de activitate CAEN 7022 \\"Activitati de consultanta pentru afaceri si ... (vezi toată discuția)
Daca am o firma de consultanta nefiind membru ceccar pot tine contab lylyan lylyan Buna ziua Sunt angajata ca si economist. Nu sunt membru ceccar. Firma la care sunt angajata are ob sec de activitate evid contabila si al ob. ... (vezi toată discuția)
Contabil pfa elenailie elenailie Buna ziua,are dreptul un contabil care detine PFA sa semneze toete documentele fiscale inclusiv bilantul anual al unei firme, daca acest contabil nu este ... (vezi toată discuția)