Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare firma de servicii contabile sau PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare firma de servicii contabile sau PFA

Buna seara!
Sunrt absoventa a ASE-Facultatea finante-contabilitate. Pana acum am lucrat in departamentele financiar-contabile ale mai multor societati comerciale in calitate de economist, sef compartiment, contabil sef. Nu am obtinut titluri de contabil autorizat, expert contabil sau consultant fiscal. In aceste conditii :
1. pot sa ma inregistrez ca PFA si sa prestez in aceasta calitate servicii contabile?
2. pot sa infiintez o microintreprindere pentru codul CAEN 6920 "Activitati de contabilitate si audit financiar"?
3. pot sa intocmesc si sa semnez bilanturi contabile pentru diferite societati comerciale, la care nu sunt angajata cu contract de munca?
4. pot sa inchei un contract de prestari servicii co o societate comerciala la care sunt si angajata cu contract de munca?
raspunsul este :nu la toate cele trei intrebari.
La intrebarea 4, puteti incheia un contract de prestari servicii cu o soc.unde sunteti si salariat, dar in anumite conditii.

David.
Multumesc pentru raspuns!
Mai am o intrebare(retorica): De ce pot sa prestez activitati contabile numai la firma la care sunt angajata cu contract de munca , si nu pot avea aceeasi raspundere si in cadrul altor firme? Atributiile postului precum si responsabilitatile sunt aceleasi indiferent de firma. De ce pentru o firma sunt buna si pentru altele nu? Numai pentru ca la firma la care sunt angajata pentru salariul meu se platesc contributii sociale, iar in celeleate cazuri numai impozit pe venit?

va multumesc!
Vasilescu
Chiar este retorica intrebarea.Profesiunea contabila este una reglementata de legi speciale, cum este si cea de avocat, evaluator,consultant fiscal, auditor si care mai sunt.S-a vorbit prea mult despre asta, nu are rost sa mai comentam.
Puteti sa activati in baza unui contract individual de munca cu timp partial la orice societate.
David
vali2006 a scris:

1. pot sa ma inregistrez ca PFA si sa prestez in aceasta calitate servicii contabile?

NU......

2. pot sa infiintez o microintreprindere pentru codul CAEN 6920 "Activitati de contabilitate si audit financiar"?

NU.......

3. pot sa intocmesc si sa semnez bilanturi contabile pentru diferite societati comerciale, la care nu sunt angajata cu contract de munca?

NU.....

4. pot sa inchei un contract de prestari servicii co o societate comerciala la care sunt si angajata cu contract de munca?

NU........
ContSters42967, utilizator
Buna ziua

Stiu ca s-a mai discutat aceasta problema, scuze pentru insistenta.
Intrebarea mea este: Pot infiinta un PFA cu cod CAEN 6920 doar pentru evidenta contabila primara pana la balanta inclusiv, fara a semna bilanturi? Am drept de semnatura pentru orice declaratie ? Sunt economist cu diploma ASE si lucrez in domeniul financiar contabil din 2000. Nu sunt expert contabil.
Multumesc anticipat.