Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas

Buna seara , din cuantumul pensiei de urmas , prin decesul unuia din parinti , pentru copil minor , se retine impozit ?

Multumesc!
Nu, nu se retine impozit.
Codul fiscal:

ART. 70 Reţinerea impozitului din venitul din pensii

(7) Veniturile din pensiile de urmaş vor fi individualizate în funcţie de numărul acestora, iar impozitarea se va face în raport cu drepturile cuvenite fiecărui urmaş.

Multumesc , d-l Carp. Urmasul , este elev cls. a xi , se va retine impozit ?
Cu respect !
Si valoarea pensiei , este 915 ( 50 % )
La o pensie de 915 lei se retine doar CASS 5,5 % din ceea ce depaseste 740 de lei.

915-740=10 lei