avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas

Buna seara , din cuantumul pensiei de urmas , prin decesul unuia din parinti , pentru copil minor , se retine impozit ?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Alexandru Munteanu , Avocat 18:06, 29 Martie 2013
Nu, nu se retine impozit.
Codul fiscal:

ART. 70 Reţinerea impozitului din venitul din pensii

(7) Veniturile din pensiile de urmaş vor fi individualizate în funcţie de numărul acestora, iar impozitarea se va face în raport cu drepturile cuvenite fiecărui urmaş.

Multumesc , d-l Carp. Urmasul , este elev cls. a xi , se va retine impozit ?
Cu respect !
Si valoarea pensiei , este 915 ( 50 % )
La o pensie de 915 lei se retine doar CASS 5,5 % din ceea ce depaseste 740 de lei.

915-740=10 lei

Alte discuții în legătură

Sunt pensionar militar angajat, din veniturile realizate este obligatorie retinerea cass? arvat_t arvat_t Sunt pensionar militar,mi se retine cass prin cupon de pensie,in cazul in care sunt incadrat in munca ,angajatorul este obligat sa-mi achite cass ?Va multumesc. (vezi toată discuția)
Retinerea cass din pensie A183 A183 Buna ziua, Tatal me are 60 de ani este pensionar, dar lucreaza incontinuare la o societate privata. Este normal sa plateasca de 2 ori contributia catre ... (vezi toată discuția)
Contributie la sanatate atat pentru pensie cat si pentru salar elenailus elenailus Buna ziua! Nelămurirea mea, sau mai zis a tatălui meu, este aceea ca trebuie sa plătească contribuția la sănătate atât pentru pensie cat și ... (vezi toată discuția)