Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie urmas

Buna seara , din cuantumul pensiei de urmas , prin decesul unuia din parinti , pentru copil minor , se retine impozit ?

Multumesc!
Multumesc , sunteti amabil.Eu inteleg altceva , ca nu exista colaborare in interesul cetateanului , intre CNAS si CNPAS.
Ma lupt cu morile de vant:!
Minorul nu plateste asigurarea de sanatate daca nu are venituri. Din moment ce el are un venit (pensia de urmas), atunci el plateste contributia de sanatate. Minorii beneficiaza de asistanta medicala gratuita daca nu au un venit.
Legea , este interpretabila , cum bine stiti. Credeam ca pensia de urmas , ii este necesara pentru intretinere , studii, etc , nu pentru sanatate , care-i garantata de Guvern.
Asistența medicală îi este acordată de stat dacă nu are venituri. Dacă are venituri, atunci o plătește. Și adulților le este necesară întreținere, studii, etc și tot au nevoie/trebuie să plătească asigurarea de sănătate.

Dacă un minor de 16 ani s-ar angaja, el nu ar fi scutit de la plata CAS doar pentru că este minor.