Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere barou ca avocat definitiv daca sunt consilier ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere barou ca avocat definitiv daca sunt consilier juridic

buna ziua. daca sunt consilier juridic definitiv, insa prin virtutea legii fara sustinerea unui ex de definitivat in prof de cons juridic, pot da admitere in barou ca avocat definitiv sau nu?
ms mult
daca aveti 5 ani in profesia de consilier juridic, puteti da examen direct ca avocat definitiv. Nu are importanta daca ati dat sau nu examen, important este sa indepliniti conditia de 5 ani.
Filip Alexandru a scris:

daca aveti 5 ani in profesia de consilier juridic, puteti da examen direct ca avocat definitiv. Nu are importanta daca ati dat sau nu examen, important este sa indepliniti conditia de 5 ani.

[ link extern ]

Nu e bine sa dezinformati.
Eu am inteles din Hotararea nr. 4/2011 ca daca ai dat examen de definitivat in alta profesie, de exemplu consilier juridic, poti da examen direct pt avocat definitiv, indiferent de vechime.
AllynnaCatana a scris:

Eu am inteles din Hotararea nr. 4/2011 ca daca ai dat examen de definitivat in alta profesie, de exemplu consilier juridic, poti da examen direct pt avocat definitiv, indiferent de vechime.

exact
RoloTomassi, utilizator