avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Admitere barou ca avocat definitiv daca sunt consilier ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Admitere barou ca avocat definitiv daca sunt consilier juridic

buna ziua. daca sunt consilier juridic definitiv, insa prin virtutea legii fara sustinerea unui ex de definitivat in prof de cons juridic, pot da admitere in barou ca avocat definitiv sau nu?
ms mult
Cel mai recent răspuns: RoloTomassi , utilizator 18:05, 4 Aprilie 2013
daca aveti 5 ani in profesia de consilier juridic, puteti da examen direct ca avocat definitiv. Nu are importanta daca ati dat sau nu examen, important este sa indepliniti conditia de 5 ani.
Filip Alexandru a scris:

daca aveti 5 ani in profesia de consilier juridic, puteti da examen direct ca avocat definitiv. Nu are importanta daca ati dat sau nu examen, important este sa indepliniti conditia de 5 ani.


[ link extern ]

Nu e bine sa dezinformati.
Eu am inteles din Hotararea nr. 4/2011 ca daca ai dat examen de definitivat in alta profesie, de exemplu consilier juridic, poti da examen direct pt avocat definitiv, indiferent de vechime.
AllynnaCatana a scris:

Eu am inteles din Hotararea nr. 4/2011 ca daca ai dat examen de definitivat in alta profesie, de exemplu consilier juridic, poti da examen direct pt avocat definitiv, indiferent de vechime.



exact
Ultima modificare: Joi, 4 Aprilie 2013
RoloTomassi, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dilema nayra nayra Buna ziua tuturor, M-am inscris recent pe acest forum si am citit multe din intrebarile si raspunsurile de pe acest forum.Poate cineva ma lamureste .Sunt ... (vezi toată discuția)
Definitivat avocatura saida saida in situatia in care un consilier juridic are 5 ani vechime neintrerupta, ar putea sustine definitivatul in avocatura? (vezi toată discuția)
Un consilier juridic cu vechime 5 ani poate sustine examen pentru primirea in profesia de avocat ca avocat definitiv? aleodor27 aleodor27 In conditiile in care un consilier juridic cu vechime de peste 5, daca nu a fost si nu este inscris in Colegiul consilierilor juridici sau in alte asociatii, ... (vezi toată discuția)