Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA cheltuieli protocol
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA cheltuieli protocol

Buna ziua. Cum consider TVA- ul pentru o cheltuiala de protocol care a constat in achizitionarea de apa si dulciuri pentru niste colaboratori? Deductibil sau nedeductibil?
pentru ce depaseste 100 lei se emite autofactura si se colecteaza tva in ultima zi a perioadei fiscale respective.
Nu cred ca m-am exprimat foarte bine anterior. Am o factura de 30 lei, apa, sucuri, etc. pentru o firma cu care am colaborat, iar aceste produse au fost livrate la firma respectiva, nu au fost protocol pentru vizitatorii nostri. Eu nu sunt foarte lamurita cum inregistrez factura respectiva si de ce maniera tratez TVA-ul, deductibil sau nu. Multumesc
O sa inregistrez cheltuiala respectiva ca si nedeductibila...
Ce inseamna le-am livrat?ati emis factura?
Nu, produsele respective au fost achizitionate de catre noi si duse direct la sediul colaboratorilor.