Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Act sexual intre minori. Posibila sarcina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Act sexual intre minori. Posibila sarcina

Buna seara! Problema pe care o am sta-n felul urmator: Acum 7 luni am cunoscut o fata ce mi-a placut foarte mult ! In luna ianuarie a acestui an am avut prima relaxie extra-conjugala cu ea ... Ea a fost virgina si totodata de acord sa-si inceapa viata sexuala cu mine...Precizez faptul ca ea are 13 ani ( stiu ca varsta spune multe insa arata mult mai matur :) ) , iar eu 17 ... Totodata ne este teama de faptul ca ar putea sa fie insarcinata...O prostie a dus la ruperea prezervativului :) , iar din cele spuse de ea are cam toate simptomele sa creada asta...Vreau sa imi expuneti si mie va rog parerile dumneavoastra legate de pedeapsa maxima pe care-as putea s-o primesc... Vreau sa va mai spun ca actul de natura sexuala s-a desfasurat cu consintamantul ei...Nu am insistat ! nu am " tras " de ea...Chiar aveam feelingu acela de obisnuinta unul cu celalat ! Si cel putin eu o iubesc si tin la ea... Vreau sa-mi raspundeti ... O seara buna va doresc !
La vârsta de 13 ani.....consimţământul? Cred ca realizati şi dvs ca nici un medic nu poate acorda sprijin fără a anunţă de îndată organele de poliţie. Dumnezeu sa va păzească, în ceea ce priveşte individualizarea pedepsei, starea de minoritate şi a dvs conduce la înjumătăţirea limitelor şi poate dozarea către un minim, contează şi comportamentul dvs....
Cum adica relatie extraconjugala?? Sunteti casatorit?
Actul sexual cu un minor se pedepseste, in varianta tip, cu inchisoare de la 3 la 10 ani.
Nu nu sunt casatorit am incercat numai sa maschez termenul " sex " ... Totusi nu imi este rusine sa va spun ... Aveti o varsta la care mi-ati putea fii " parinte " ! Sunt in relatii bune cu familia fetii ... merg la ea... uneori am si dormit la ea...vine la mine ... Parintii ma accepta...rudele de asemenea... Am avut bun simt si am stiut sa respect... In momentul de fata nu stiu ce sa fac...Prietena mea doreste sa facem testu de sarcina pentru a confirma sau infirma cele banuite...! Va rog frumos domnilor avocati sa-mi detaliati mai pe larg acuzatiile respectiv " pedepsele " ce mi se pot aduce si aplica... Sunt intr-o stare de deprimare...Sunt constient de ceea ce am facut insa , necunoscand legea ... Din ce stiu , dupa 3 luni nu se mai face avort in cazul unei femei ( majore ) cu atat mai putin in cazul unei minore... Ce ma doare mai tare e faptul ca , daca e insarcina si nu mai poate face avort la nastere sa nu se intampine complicatii...Una peste asta stiu ca sunt inca un copil insa... as prefera sa platesc eu pentru cele intamplate si ea sa pastreze copilul...Un avort la o varsta atat de frageda te distruge psihic... Si chiar va rog sa ma ajutati! Spuneti-mi ce sa fac... ma rog la Dumnezeu sa fie alarma falsa , fiindca in cazul acesta ... nu s-ar afla nici la parintii ei nici mai departe la organele de justitie...Avand in vedere ca am 17 ani...si ca actul sexual initial s-a petrecut pe o data "EX: 02.01.2013" iar eu pe 17 mai fac 18 sper ca se ia in considerare acest lucru....totodata si faptul ca suntem amandoi minori...Va multumesc si scuzati-ma daca m-am repetat sau am facut mici greseli gramaticale...Ora respectiv stresu-si face efectul!

Edit:
@ Cu ajutorul unui search pe google am dat de codu penal respectiv prevederile in sine ... Ce ma uimeste este faptul ca nu esti stipulat niciunde vreun amanunt despre relaxiile sexuale INTRE MINORI ! Astept raspunsurile dumneavoastra si va rog nu ma criticati pentru cele spuse mai sus!
EmanuelAlexis, utilizator
vad ca esti foarte stresat,nici nu stii daca e insarcinata..... Mergi la farmacie si cumpara un test sarcina,costa 5-10 lei daca nu ma insel) si in 5 minute de la folosirea testului,vei vedea daca devii tatic sau nu.

Intreaba pe farmaciste cum se foloseasca prietena ta testul de sarcina.
EmanuelAlexis a scris:

@ Cu ajutorul unui search pe google am dat de codu penal respectiv prevederile in sine ... Ce ma uimeste este faptul ca nu esti stipulat niciunde vreun amanunt despre relaxiile sexuale INTRE MINORI ! Astept raspunsurile dumneavoastra si va rog nu ma criticati pentru cele spuse mai sus!

Codul penal

Art. 198

Actul sexual cu un minor

Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.

Nu va critica nimeni... dar, nici nu este laudabil ceea ce ati facut.

:foottap:#-o
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat