Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Act sexual intre minori. Posibila sarcina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Act sexual intre minori. Posibila sarcina

Buna seara! Problema pe care o am sta-n felul urmator: Acum 7 luni am cunoscut o fata ce mi-a placut foarte mult ! In luna ianuarie a acestui an am avut prima relaxie extra-conjugala cu ea ... Ea a fost virgina si totodata de acord sa-si inceapa viata sexuala cu mine...Precizez faptul ca ea are 13 ani ( stiu ca varsta spune multe insa arata mult mai matur :) ) , iar eu 17 ... Totodata ne este teama de faptul ca ar putea sa fie insarcinata...O prostie a dus la ruperea prezervativului :) , iar din cele spuse de ea are cam toate simptomele sa creada asta...Vreau sa imi expuneti si mie va rog parerile dumneavoastra legate de pedeapsa maxima pe care-as putea s-o primesc... Vreau sa va mai spun ca actul de natura sexuala s-a desfasurat cu consintamantul ei...Nu am insistat ! nu am " tras " de ea...Chiar aveam feelingu acela de obisnuinta unul cu celalat ! Si cel putin eu o iubesc si tin la ea... Vreau sa-mi raspundeti ... O seara buna va doresc !
draguta doamna mediatoare...:)
ma scuzati dar nu ma puteam abtine ;)
Stii care e de fapt problema??...Iti explic eu: Actualul Cod Penal e din 1969. "Ala care l-a gandit si l-a asezat pe hartie", adica Legiuitorul de atunci, a vrut sa proteje un minor de o persoana mai in varsta si mai experimentata. Problema este ca, din modul in care este redactat articolul care incrimineaza actul sexual cu un minor, REZULTA CA SUBIECTUL ACTIV AL INFRACTIUNII (adica tu) NU ESTE CIRCUMSTANTIAT, adica nu trebuie sa aiba o calitate speciala ceruta de lege, o anumita varsta etc... Asta este o MARE SI DE NEIERTAT scapare a Legiuitorului care conduce la situatii penibile. Ideea nu este sa se proteje un minor de un alt minor!!! Ar trebui sa subiectul activ sa fie circumstantiat in sensul ca sa aiba MINIM 18 ANI.....Faza cea mai tare este urmatoarea: Si prietena ta a savarsit infractiunea de act sexual cu un minor (ca tu doar ai 17 ani si esti minor), dar nu raspunde penal ca nu are 14 ani:)))... Fa rost de un avocat destept si rezolvi problema! Stima
JohnnyBRB, utilizator
Asta ziceam si eu ..:) cum a zis si doamna de mai sus :) poate scap mai ieftin daca se ia-n consdirare ca-s minor :)