Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Act sexual intre minori. Posibila sarcina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Act sexual intre minori. Posibila sarcina

Buna seara! Problema pe care o am sta-n felul urmator: Acum 7 luni am cunoscut o fata ce mi-a placut foarte mult ! In luna ianuarie a acestui an am avut prima relaxie extra-conjugala cu ea ... Ea a fost virgina si totodata de acord sa-si inceapa viata sexuala cu mine...Precizez faptul ca ea are 13 ani ( stiu ca varsta spune multe insa arata mult mai matur :) ) , iar eu 17 ... Totodata ne este teama de faptul ca ar putea sa fie insarcinata...O prostie a dus la ruperea prezervativului :) , iar din cele spuse de ea are cam toate simptomele sa creada asta...Vreau sa imi expuneti si mie va rog parerile dumneavoastra legate de pedeapsa maxima pe care-as putea s-o primesc... Vreau sa va mai spun ca actul de natura sexuala s-a desfasurat cu consintamantul ei...Nu am insistat ! nu am " tras " de ea...Chiar aveam feelingu acela de obisnuinta unul cu celalat ! Si cel putin eu o iubesc si tin la ea... Vreau sa-mi raspundeti ... O seara buna va doresc !
Vreau raspunsu concret din partea unui cunoscator in domeniul justitiei ...amandoi suntem minori... :| si vreau sa stiu daca se aplica si legi mai putin aspre decat in cazul unui major...Multumesc
in legatura cu pedepsele nu suntem noi in masura sa iti raspundem.. doar ca eu stiu ca au fost cazuri in care fata minora a facut avort si nu a fost nevoie de interventia organelor de politie.. acum nu stiu ce sa zic.. mai bine un avocat sa raspunda aici si mai bine sa iei rapid un test de sarcina sa nu fie prea tarziu in cazul unei sarcini si daca treaba asta sa intamplat in urma cu mai putin de 72 de ore adica 3 zile trage rapid o fuga la farmacie
si cere "Escapelle"... teoretic nu tias da sfaturi de genul dar am fost si eu candva speriat in situatia ta se numeste pastila de a doua zi si inainte sa o iei explica-i farmacistei ca prietena ta are 13 ani si daca e ok sa o ia.. daca a trecut mai mult de 3 zile nu mai are nici un efect decat avortul (in cazul in care chiar a ramas) deci primul pas fugi si ia un test de sarcina e 5 lei unu..

nu vreau nici sa te speriu nici sa iti dau sperante false dar nu intotdeauna e asa usor sa ramai insarcinata... deci.. altii incearca luni de zile si nu reusesc altii ce e drept reusesc din prima roagate sa fii printre aia din prima categorie
AkyNashu, utilizator
Mersii frumos ! O sa cumpar un test de sarcina sa vad ... daca iese pozitiv sau nu...si mersii frumos m-ai mai incurajat putin sa cred in sansele de a nu fii :) ... Totodata vreau si un avocat sa raspunsa in legatura cu faptul ca amandoi suntem minori...Multumesc pentru tot !
nu cred...parinti sunt responsabili doar cand acestia savarsesc o infractiune...dar nu si asta...de exemplu un furt...parintii sunt trasi la raspundere in calitatea de "parte responsabila civilmente" (ei trebuie sa repare paguba produsa de catre copiii lor).
Pe cand aici...in cazul actului sexual cu un minor....trebuie dovedit daca in momentul comiterii faptei prevazute de legea penala...cei doi aveau discernamant, pe baza unei expertize medico-legale psihiatrice....si cum parca fata avea 13 ani..minorul care nu a implinit 14 ani nu raspunde penal...fiind vorba de o prezumtie absoluta....iar intre 14-16 raspunde penal doar daca o avut discernamant....la fel se dovedeste pe baza expertizei...iar minorul care a implinit 16 ani raspunde penal..si aici fiind o prezumtie relativa...raspunde doar daca a avut discernamant.
Cam asta e :)
nae2012, utilizator
Stimate utilizator, deja ati primit raspusul la intrebarea dvs., atat de la colegii @avocat_marinescu cat si de la @ Car3men.
In temeiul art.99 Cod Penal: "Minorul care a implinit varsta de 16 ani raspunde penal"
Chiar daca parintii fetei nu depun plangere la politie, este mai greu de crezut ca si personalul medical care o va avea in evidenta pentru sarcina, ori cel din spitalul unde va naste, nu vor sesiza DGASPC...si de aici se ajunge la ancheta politiei.

Conform art. 100 - Consecinţele răspunderii penale sunt de 2 feluri: 1) masuri educative si 2) pedeapsa
Faţă de minorul care răspunde penal se poate lua o măsură educativă (in cazul dvs. variantele: mustrare, libertate supravegheata sau internarea intr-un centru de reeducare ) ori i se poate aplica o pedeapsă. La alegerea sancţiunii se ţine seama de gradul de pericol social al faptei săvârşite, de starea fizică, de dezvoltarea intelectuală şi morală, de comportarea lui, de condiţiile în care a fost crescut şi în care a trăit şi de orice alte elemente de natură să caracterizeze persoana minorului.
Pedeapsa se aplică numai dacă se apreciază că luarea unei măsuri educative nu este suficientă pentru îndreptarea minorului.

In speta descrisa, nu consider ca se va ajunde la pedeapsa cu inchisoarea si nici la amenda, tinand cont de sentimentele pe care ati afirmat ca le aveti pentru minora respectiva si de faptul ca acceptati la modul pozitiv, paternitatea.

Art. 109-Pedepsele pentru minori
Pedepsele ce se pot aplica minorului sunt închisoarea sau amenda prevăzute de lege pentru infracţiunea săvârşită. Limitele pedepselor se reduc la jumătate. În urma reducerii, în nici un caz minimul pedepsei nu va depăşi 5 ani.
Când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa detenţiunii pe viaţă, se aplică minorului închisoarea de la 5 la 20 de ani.
Pedepsele complimentare nu se aplică minorului.
Condamnările pronunţate pentru fapte săvârşite în timpul minorităţii nu atrag incapacităţi sau decăderi.

Referitor la rezolvarea pe cale amiabila, stiti dvs. ceva, dar ce stiti se refera la infractiunea de viol. Pentru acest tip de infractiune, retragerea plangerii prealabile inlatura raspunderea penala; nu se aplica si in cazul infractiunii prevazute de art.198.