avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Act sexual intre minori. Posibila sarcina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Act sexual intre minori. Posibila sarcina

Buna seara! Problema pe care o am sta-n felul urmator: Acum 7 luni am cunoscut o fata ce mi-a placut foarte mult ! In luna ianuarie a acestui an am avut prima relaxie extra-conjugala cu ea ... Ea a fost virgina si totodata de acord sa-si inceapa viata sexuala cu mine...Precizez faptul ca ea are 13 ani ( stiu ca varsta spune multe insa arata mult mai matur :) ) , iar eu 17 ... Totodata ne este teama de faptul ca ar putea sa fie insarcinata...O prostie a dus la ruperea prezervativului :) , iar din cele spuse de ea are cam toate simptomele sa creada asta...Vreau sa imi expuneti si mie va rog parerile dumneavoastra legate de pedeapsa maxima pe care-as putea s-o primesc... Vreau sa va mai spun ca actul de natura sexuala s-a desfasurat cu consintamantul ei...Nu am insistat ! nu am " tras " de ea...Chiar aveam feelingu acela de obisnuinta unul cu celalat ! Si cel putin eu o iubesc si tin la ea... Vreau sa-mi raspundeti ... O seara buna va doresc !
Sarutmana doamna avocat pentru raspuns !:) Daca ambele parti se inteleg... adica , daca parintii mei se-nteleg cu ai fetei ca sa se rezolve "amiabil " problema... Politia se poate auto-sesiza urmand un asa zis proces de judecare cu toate ca parintii fetei nu vor depunde reclamatie ...?
Car3men a scris:

EmanuelAlexis a scris:


@ Cu ajutorul unui search pe google am dat de codu penal respectiv prevederile in sine ... Ce ma uimeste este faptul ca nu esti stipulat niciunde vreun amanunt despre relaxiile sexuale INTRE MINORI ! Astept raspunsurile dumneavoastra si va rog nu ma criticati pentru cele spuse mai sus!





Codul penal

Art. 198

Actul sexual cu un minor

Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.


Nu va critica nimeni... dar, nici nu este laudabil ceea ce ati facut.



:foottap:#-o


imi cer scuze ca va intrerup urmaream discutia.. scrie actul sexual cu un minor... dar baiatul intreaba actul sexual intre minori.. nu este nici o diferenta intre un major cu un minor si un minor cu un minor cred ca asta vrea el sa afle..

imi cer scuze iar daca postez aiurea nu sunt nici avocat nici altceva dar am intalnit cazuri in care fata minora a ramas gravida iar tatal major (parintii copiilor nu au raportat nimic la politie daca nu ma insel cu acordul parintilor fata se poate si casatori la 16 ani)
Mersii frumos Aky :) Asta vruiam sa subliniez...amandoi suntem minori...Cat despre pastrarea copilului ... Gandeste-te ca are 13 ani ... Poate nu-i destul de "dezvoltata" pentru a trece prin sarcina... nu numai psihic cat si fizic...desii pare de 16-17 ani... NU stiu ce sa zic.... imi e frica si pentru ea... Daca ar fii de acord sa pastreze copilul ... si parintii n-ar depunde plangere ... n-as avea ce face la 16 ani o s-o iau de nevasta si gata... :-|
pai...din cate stiu eu subiectul activ(cel care incalca o norma prevazuta de legea penala) al infractiunii de "Actul sexual cu un minor" poate sa fie si un minor...
nae2012 a scris:

pai...din cate stiu eu subiectul activ(cel care incalca o norma prevazuta de legea penala) al infractiunii de "Actul sexual cu un minor" poate sa fie si un minor...


Si atunci daca minorii au comis sex intre ei,cine sunt responsabili ? Parintii lor?

Alte discuții în legătură

Minora insarcinata ! aeliusxxx aeliusxxx Buna seara stimati utilizatori ai forumului ! Am o problema ce ma macina pe zii ce trece ! ce se intampla daca am intretinut relatii sexuale cu o minora de 14 ... (vezi toată discuția)
Ma nu mesc willi tyebowilli tyebowilli ma numesc willi si am 22 de ani si am o mica problema prietena mea are 16 anii si 7 luni si am avut relati sexsuale cu ia deci locuiesc cu ia inpreuna la ... (vezi toată discuția)
Gravida la 15 ani edy20041889 edy20041889 am 15 ani si cateva luni si in seara asta am aflat ca am ramas gravida.Cel cu care am ramas este mai mare decat mine.....vrem ca la 16 ani sa ne casatorim...si ... (vezi toată discuția)