Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare mijloc fix
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare mijloc fix

O soc.a vandut in luna dec.2012 un mijloc fix-auto-la o persoana juridica-cu factura.
In ianuarie 2013 soc.cumparatoare se razgandeste si returneaza mijl.fix.S-a facut factura de retur de soc.vanzatoare.
Care este monografia ?Soc.ce tine contabilitatea firmei (vanzatoare) a inregistrat in contul1174 factura de retur din ianuarie.Este corect?Societatea nu a trecut la impozit venit incepand cu 01.02.2013.
Eu zic ca este gresit deoarece in 1174 se inreg. "Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile" si acelea numai care care sunt semnificative... nu consider ca este vorba de o eroare contabila pur si simplu situatia asa a stat de fapt. Ar trebui sa existe Procese verbale de predare primire si conform acestora si facturii de storno se inreg in contabilitae ca o stornare oarecare.
(exe: Returul de marfa se inreg in 1174?)
Cei de la firma de conta sustin cu tarie ca este corect.Vroiam sa stiu si alte pareri,ca doar nu eu detin adevarul absolut.Am citit in ordinul 3055 la pct.188 al.3 ca se poate face la marfa (lucrand cu 418 si 408) respectand principiul reflectarii fidele in cursul exercitiului financiar a cifrei de afaceri.Or acolo se vorbeste de marfa,nu de toate stocurile,considerand ca si un mijl.fix este un stoc.
Dar sa contabilizezi pe 1174 ...
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Eu cred ca poate fi vorba de o eroare contabila(interpretarea gresita a evenimentului). Considerand ca initial factura a fost inregistrata in contul 461, inregistrarea contabila ar putea fi :461 = 1174/4427 cu semnul minus.
Sunt 2 facturi distincte-una pe dec.2012 de vanzare si cea de-a doua de storno in ian.2013.Pur si simplu clielntul s-a razgandit.Masina nu a fost inmatriculata pe numele firmei ce a achizitionat-o.
Banuiesc faptul ca factura din decembrie a fost inregistrata astfel: 461 = 7583/4427.In ianuarie se face ceea ce am mentionat anterior.