Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Eroare bilant 30.06.2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Eroare bilant 30.06.2011

Buna ziua

Saptamana trecuta am depus bilantul si azi m-au sunat de la finante sa ma anunte ca s-a prelucrat bilantul depus dar cu "EROARE"!!
"Problema"este la randul 10 din F20, unde suma apare cu minus(din cauza faptului ca rulajul cumulat pe contul 7588 este cu minus)si,zic ei,valoarea de la rd 11 (la mine fiind zero)trebuie sa fie mai mare decat valoarea de la rd 10.
Dna care a sunat nu a stiut sa-mi dea o solutie si chiar nu m-am mai lovit de asa ceva.Ma puteti ajuta?S-a mai intalinit cineva cu o situatie de genul acesta?
Din ceea ce ati scris Dvs. am inteles ca rulajul cumulat al contului 7588 este negativ. Nu inteleg de ce nu ati inregistrat pe cheltuieli sumele pe care le aveti acolo. Pentru ca asta reprezinta un venit cu sold negativ, o cheltuiala. Am dreptate?:sorry:
Este un nonsens ca rulajul lui 7588 sa fie cu minus.

In cazul in care corectia se refera la o operatiune care a avut loc in exercitiul financiar precedent, trebuia afectat rulajul contului 1171.

In 2010:

461=7588
7588=121
121=1171

In 2011
461=1171 (cu minus)

sau: 1171=461

In cazul in care corectia se refera la o operatiune care a avut loc in exercitiul financiar curent, rulajul contului 7588 nu trebuia sa fie cu minus.

OMFP 3055/2009 pct. 63
Ana Muntianu, Consultant fiscal
daca suma e "nesemnificativa" (relativ mica) as storna operatiunile din 7588 si le-as inregistra pe cheltuieli (6588), cu inchidere in 121.

ContSters123067, utilizator
In detaliu cazul arata asa:

- in 01.decembrie.2010 mi s-a facturat de catre un client o marfa deteriorata in timpul transportului si la randul meu am facturat aceeasi valoare catre transportatorul meu( sunt casa de expeditie).Am deci evidentiata aceeasi suma atat pe ct.6588 cat si pe 7588.
- in 24ianuarie 2011 primesc de la respectivul client o factura de storno avand data de emitere 31.12.2010(se storna fact de dauna emisa la 01.12.2010) si o inreg pe decembrie(ca sa evit probl cu D394),dar programul de facturare nu imi permite sa ma intorc in timp si sa emit fact.de storno tot in decembrie, asa ca sunt obligata sa stornez in ianuarie.
Si aici GRESESC flagrant!Am emis factura de storno fara sa tin cont ca, in spate,programul imi face nota ct 411=%7588,4427(in rosu)!!!
Greseala a iesit la iveala acum, la data bilantului 30.06.2011,cand la rd 10 din F20 imi apare suma cu minus(ct 758 are rulaj cumulat cu minus).

Ceea ce este mai grav e ca este vorba de o suma semnificativa !
Va rog ajutati-ma! Ce mai pot face acum si la ce consecinte sa ma astept?
Sunt destul de speriata
demiankiki, utilizator
Pai cand ati facut balanta la ianuarie nu ati vazut? Si programul este facut tot de oameni. Iar note in program cred ca pot fi introduse si de Dvs., nu lasat programul sa genereze contari. Deci, este o stornare aferenta exercitiului finaciar 2010. Procedati cum v-a scris mai sus colega mea @fat-frumos.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal