avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Monografie productie refuzata de client
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Monografie productie refuzata de client

Firma la care lucrez a emis o factura pt. o comanda de termopane , care a fost refuzata de client ulterior emiterii facturii.Eu am inreg. urmatoarele articole:
* inreg. initiale:
-consum mat. prime 601=301 10lei
-obt. prod finite 345=711  10lei
-vanzare prod finite   4111=701 15lei(nu mai mentionez si tva)
-desc gest prod. finite 711=345  10lei

*dupa cateva luni- retur marfa:
 -storno fact. vanz:4111=701   -15lei(cu minus)
-anulare desc gest prod finite 711=345   -10(cu minus)

 Deci contul 711 ramane cu sold final creditor de 10lei(productia nevanduta), care ar trebui sa se inchida prin contul 121, ceea ce inseamna ca se mareste ct.121 si implicit imp/profit datorat-deci inreg ar fi:
711=121  10lei 

Intrebare: Este legal daca lasam contul 711 cu sold final creditor de 10lei si sa nu-l mai inchidem prin ct.121, ca sa nu platim imp/profit pt. productia nevanduta(pana le vindem), avand in vedere ca aceste geamuri au fost stornate si este foarte greu sa le vinzi la alt client la care sa-i potriveasca dimensiunile respective.
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 15:35, 13 Martie 2014
Nu este legal. Conturile 6 si 7 trebuie sa se inchida neaparat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

711 in bilant mmanu mmanu buna ziua folosesc contul 711 variatia stocurilor pentru a evidentia cresterea in greutate animale, la o ferma, problema este ca nu am sold la cont la ... (vezi toată discuția)
Ct 711 si 121 marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Buna ziua. Am preluat contab.unei firme(livada)de la o alta pers.si ma confrunt cu urmatoarea problema: -in rulajul ct.121 este preluat si rul.ct.711(nu are ... (vezi toată discuția)
Factura din nir-uri diferite MONA-LISA MONA-LISA Buna ziua Am achizitionat de la doi furnizori diferiti (din UE) bunuri (un utilaj si un transformator). Ele vor fi asamblate si vor fi vandute impreuna ca o ... (vezi toată discuția)