Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Avortul. În ce conditii devine infractiune .
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Avortul. În ce conditii devine infractiune .

femeia care consimte la provocarea unui avort illegal , are calitatea de subiect activ?
avortul nu mai reprezinta o infractiune.

In Romania, avortul este numai legal.

Este incrimant avortul efectuat fara consimtamantul femeii.
Domnia voastra ce vrea sa spuna cu ilegal?
Atunci cand faceti un avort si sotul nu este de acord?
ma refer la sarcina mai mare de 14 sapt, calitatea faptuitorului.
Bineinteles ca are calitatea de subiect activ,dar numai daca avortul este efectuat din vointa femeii si sarcina depaseste 14 saptamani.De asemenea nu se pedepseste faptuitorul, daca fapta se savarseste pentru a salva viata femeii sau din alte motive terapeutice.
ContSters258804, utilizator
mersi. la asta ma refeream