Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rezerva succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rezerva succesorala

buna ziu

cat este rezerva succesorala la data actuala

multumesc
Art. 1088 NCC

Întinderea rezervei succesorale

Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.

Joha a scris:

Art. 1088 NCC

Întinderea rezervei succesorale

Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.

in cazul in care sunt 3 mostenitori?
Daca mostenitorii sunt fii decedatului , rezerva succesorala este de 1/6....depinde cine sunt mostenitorii . Exista si sot supravietuior?
Joha a scris:

Daca mostenitorii sunt fii decedatului , rezerva succesorala este de 1/6....depinde cine sunt mostenitorii . Exista si sot supravietuior?

mostenitorii sun fii decedatului si nu exista sot supravietuitor.
Atunci astea sunt cotele. Fii defunctului ar fi avut fiecare o cota de1/3 ca mostenitori legali. Rezerva este jumatate din ce ar fi putut sa mosteneasca legal adica 1/3x1/2 = 1/6.