avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rezerva succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rezerva succesorala

buna ziu

cat este rezerva succesorala la data actuala

multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 10:10, 29 Martie 2013
Art. 1088 NCC

Întinderea rezervei succesorale

Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.

Joha a scris:

Art. 1088 NCC

Întinderea rezervei succesorale

Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.




in cazul in care sunt 3 mostenitori?
Daca mostenitorii sunt fii decedatului , rezerva succesorala este de 1/6....depinde cine sunt mostenitorii . Exista si sot supravietuior?
Joha a scris:

Daca mostenitorii sunt fii decedatului , rezerva succesorala este de 1/6....depinde cine sunt mostenitorii . Exista si sot supravietuior?


mostenitorii sun fii decedatului si nu exista sot supravietuitor.
Atunci astea sunt cotele. Fii defunctului ar fi avut fiecare o cota de1/3 ca mostenitori legali. Rezerva este jumatate din ce ar fi putut sa mosteneasca legal adica 1/3x1/2 = 1/6.

Alte discuții în legătură

Donatie! psilemangalia psilemangalia Dupä cum am änteles o\\"Donatie\\"poate fi atacatä än instantä?Dupä cät timp?Sau jocä un rol:factori de timp cänd donatie a fost fäcutä? (vezi toată discuția)
Act de donatie epigonii1 epigonii1 Buna ziua,am o mica nelamurire,daca ma puteti ajuta.Bunicul meu imi va lasa dupa decesul sau apartamentul in care locuieste in prezent printr-un act de ... (vezi toată discuția)
Mostenire: parintele poate face testament in favoarea altei persoane decat copilul sau poate vinde ceea ce are? cristel52 cristel52 Un parinte are dreptul de a-si dezmostenii copiii, lasand un testament unei alte persoane, fie ea nepot sau stranepot ? Cat traiste parintel are dreptul sa ... (vezi toată discuția)