Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie!

Dupä cum am änteles o"Donatie"poate fi atacatä än instantä?Dupä cät timp?Sau jocä un rol:factori de timp cänd donatie a fost fäcutä?
Donatia poate fi atacata in anumite conditii... de catre donator daca donatia a fost cu clauze care nu s-au respectat de catre donatar, de catre mostenitorii donatorului, dupa decesul acestuia, daca a fost incalcata rezerva succesorala a succesorilor...
Ce änseamnä rezerva succesoralä a donatorilor?
Rezerva mostenitorilor, donatia poate fi supusa reductiunii liberalitatilor excesivept cita de rezerva ce le este incalcata mostenitorilor rezervatari. Mostenitori rezervartari sunt Sotul, copii si parintii. Aceasta reductiune se poate cere numai la deschiderea succesiunii, succesiunile se deschid prin moarte.
Rezerva succesorala a MOSTENITORILOR...

Art. 1086
Noţiunea de rezervă succesorală
Rezerva succesorală este partea din bunurile moştenirii la care moştenitorii rezervatari au dreptul în virtutea legii, chiar împotriva voinţei defunctului, manifestată prin liberalităţi ori dezmoşteniri.

Art. 1088
Întinderea rezervei succesorale
Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.