Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inchidere firma aflata in dizolvare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inchidere firma aflata in dizolvare

Buna ziua,

va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am de facut inregistrarile de inchidere ale unei firme iar in momentul de fata mai am in balanta solduri la conturile 1012 ( C), 106( C) si 5311(D) si am facut urmatoarele inregistrari:
Inchidere cont capital social :
Inchidere cont rezerve
106 -456 456 – 446 ( 16 % impozit stat)-
446-5311 456 – 5311
este corect?
va multumesc anticipat!
michelle2000, utilizator
Impozit pe profit de 16%,numai daca sunt rezerve legale(1061=456 si 456=4411).
In cazul altor rezerve : 1068=456.
Valoarea care excede capitalului social este venit impozabil pe persoana fizica[art.66alin.(8) Cod fiscal].Impozitul calculat este de 16% si este final. Declararea si plata se face pana la depunerea situatiei finale lichidative,la Registrul Comertului[art.67 alin.(3) lit.d).Cod fiscal].

O mica completare. Dupa inregistrare alte rezerve:1068=456,urmeaza si evidentiere impozit 4551=446.
va multumesc pentru raspunsurile d-voastra.
rezervele sunt constituite din profit (ct 1061).
capitalul social a fost depus de asociat la constituirea societatii si nu s-a modificat ; din cate stiu eu, acesta nu se impoziteaza.
este corect?
Da ,este corect(asa cum am mentionat anterior,se impoziteaza celelalte valori, in afara de capitalul social).
va multumesc