Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Anul trecut am deschis o societate (micro 3%), care nu a avut activitate pana acuma. Asociatul unic a decis sa-l inchida (dizolvare cu lichidare). Situatia in balanta de verificare este:
1012= 200 credit
1171 = 956,04 debit
121 = 48,34 debit
201 = 580,05 debit
2801= 338,38 credit
4551= 1400 credit
5121 = 170 debit
5311 = 183,95 debit
M-am tot gandit aproximativ cum trebuie inchise conturile si nu stiu daca am pornit bine:
6811 = 2801 241,67
2801= 201 580,05
5311=581 170
581 = 5121 170 - inchidere cont banca
5311 = 4551 353,95
ce fac cu soldul ramas in 4551?
4551 = 7588 ? este impozabil? si depun D100? si din ce mai platesc daca anulez toate conturile?
cum inchid 1171 si 121? cu 456?
#-o#-o#-o
1.Inchidere ct.6811 : 121=6811=241,67 ; Sold D ct.121= 241,67+48,34=290,01.
2.Inchidere ct.121 : 1171=121=290,01 : Sold D ct.1171=290,01+956,04=1246,05.
3.Sold C ct.4551=1400+353,95=1753,95.La acesta se calculeaza impozit 16% pe persoana fizica[art.67 alin.(3) lit.d).Cod fiscal].=281 lei,care se inreg.4551=446=281.Pentru suma de 281 lei se intocmeste D 100 "Venit din lichidarea unei persoane juridice",care se vireaza.
Inchidere ct.4551 :4551=456=1753,95-281=1472,95.Inchidere ct.1171 :456=1171=1246,05.
Inchidere ct.1012: 1012=456=200.
Webinar: Fiscalitate și digitalizare în 2025. Ce știm și ce urmează?
ACCA, cea mai mare asociație internațională în domeniul financiar-contabil, vă invită să participați la un eveniment gratuit destinat profesioniștilor care doresc să afle cele mai recente noutăți legate de sistemul fiscal din România.
În cadrul webinarului, care va avea loc pe 26 februarie la ora 10:00, Delia Cataramă, Tax Partner Viboal FindEx, va aborda principalele modificări fiscale aplicabile în 2025 companiilor, cu focus pe impactul asupra profitabilității și cash-flow-ului acestora.