avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1418 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt persoana bolnava psihic - consecinte, raspunderea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt persoana bolnava psihic - consecinte, raspunderea insotitorului

Buna ziua ! Sunt persoana cu handicap - diabet zaharat insulino-dependent cu 4 injectii de insulina pe zi si sunt luata in evidenta la Spitalul de Psihiatrie din copilarie cu recidive prima internare Psihiatrie in 2008 si cu tratament lunar pana in prezent . Recent am mers la cumparaturi impreuna cu mama mea si am sustras din magazin produse alimentare in valoare de 184 lei , fapte pe care nu mi le mai amintesc . Mama mea nu a fost langa mine in momentele acelea fiind pe alte randuri , m-a intrebat unde sunt produsele ( care lipseau din cos ) si i-am spun ca le-am abandonat . Mentionez ca a fost pentru prima data cand fac acest gest intr-un magazin . Mai patesc doar acasa cand imi fac insulina si nu imi amintesc daca am facut-o . S-a chemat politia am predat produsele si asupra mamei mele nu s-a gasit nimic. Cei de la camere au spus ca mama m-a vazut , si am cerut sa vedem filmarea camerelor deoarece ea stia ca nu este adevarat dar cei cu paza au refuzat sa arate filmarea . De ce i s-a facut si ei proces verbal daca ea nu a fost de fata si nu a avut nimic asupra ei ? Mentinez ca si mama este luata in evidenta la Spitalul de Psihiatrie din 2006 cu tratament lunar pe procesul ei verbal nu s-a consemnat acest lucru spunand ca se preface, politistul a intrebat-o ca cine are grija de mine si ea a spus ca ea , intrebare pe care nu a inteles-o deoarece eu avand 30 de ani aveam nevoie de ajutorul ei ? daca si ea este in aceeasi situatie in ceea ce priveste boala psihica. Mentionez ca am uitat sa i-au pastilele de la Psihiatrie in aceea zi acest lucru s-a consemnat in procesul verbal , am avut si o criza de hipoglicemie - nu am mai putut gandi ce se intampla in jurul meu . Doresc sa intreb aceste probleme de sanatate pe care le putem dovedi prin internarile efectuate in trecut se pot anexa ? Ce putem pati ? Vom fi chemate din nou la politie ? Mamei chiar trebuia sa ii faca proces verbal ? Cand sunt probleme de sanatate psihice nu sunt niste legi mai permisive ? Ni se mai aplica vreo amenda sau putem fii iertate ? Va rog sa ne sfatuiti ce sa facem ?
probabil veti fi chemate la politie pentru a da niste declaratii suplimentare.avand in vedere starea dumneavoastra de sanatate nu cred ca veti pati ceva (in senul de a fi condamnate la inchisoare) dar se pot lua masuri impotriva voastra (va obliga la tratament,etc).in momentul in care mergeti la politie vi se va aduce un avocat din oficiu si puteti sa va consultati cu el.
Ca sa nu mai repet aceleasi lucruri, cititi ce am scris pe www.avocatnet.ro/content/for...
Am vorbit cu seful Sectiei de Politie sa ne faca adresa pt un avocat din oficiu deoarece beneficiez gratis avand handicap, mi-a spus ca nu e nevoie ca nu ma ajuta avocatul cu nimic, ce imi fac probleme ca o sa primesc o amenda si gata . Cred ca trebuie avocat ? Trebuie sa imi anexez la dosar dovezile medicale ? Ei au spus ca pun ei ce cred . Mi-e frica fara avocat sa nu trimita dosarul fara dovezile medicale . Dovezi medicale avem si eu si mama amandoua luam tratament lunar de la Psihiatrie. Eu am tulburare disociativa mixta, tulburare afectiv organica, tulburare de personalitate evitanta, iar mama are tulburare anxioasa generalizata, personalitate hystrionica din anul 2006. Pot da vina pe mama mea daca si ea are probleme psihice? La prima abatere ce patim ? Ne pot trimite la expertiza medico-legala psihiatrica ? Cum avem probleme psihice ne poate ierta de amenda ? Ajutati-ne va rog cu un raspuns !
nu beneficiati gratis de avocat ca aveti handicap ci pentru ca va aflati intr-unul din cazurile in care asistenta juridica este obligatorie conform codului de procedura penala.lasatii sa isi faca treaba pentru ca in momentul in care o sa ajunga la procuror dosarul si acesta o sa vada ca s-a inceput urmarirea penala impotriva dvs si ca pe tot parcursul ei nu ati fost asistate de un avocat o sa dea de capul "militianulu" acel dosar pana invata si dansul care sunt cazurile prevazute de codul de procedura penala
Dar de ce raspunderea insotitorului daca si mama are probleme psihice ? Eu nu am insotitor !

Alte discuții în legătură

Acuzatie complicitate furt magazin Vochita Vochita In data de 24 03 2013 am fost cu fiica mea ea este persoana cu handicap accentuat la cumparaturi aceasta a furat in valoare de 184 lei , a venit politia ne-a ... (vezi toată discuția)
Violenta domestica sagetator1 sagetator1 Buna ziua .. as dorii sa cer sfatul pt o preblema care are mama ....fiind maritata cu tatal meu de vreo 40 de ani el o amenta cu moartea ,alunga din casa ... (vezi toată discuția)
Ce sanse am in instanta pentru custodia copilului daca sotia ... D. Sorin D. Sorin Ce sanse am in instanta pentru custodia copilului daca sotia este luata in evidenta la pshiatrie cu diagnisticele F23. 9 tulburare psihotica acuta si ... (vezi toată discuția)