Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale acordare de tichete de masa la srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

acordare de tichete de masa la srl

am un srl cu 3 angajati,ce avantaje am daca acord tichetele de masa si ce dezavantaje exista?
Avantajul major este ca:

Legea nr.142/1998

Art. 8. - (1) Sumele corespunzătoare tichetelor de masă acordate de angajator, în limitele valorii nominale prevăzute la art. 3, sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, iar pentru salariat sunt scutite de plata impozitului pe venitul sub formă de salariu.

(2) Sumele prevăzute la alin. (1) nu se iau în calcul nici pentru angajator, nici pentru salariat la stabilirea drepturilor şi obligaţiilor care se determină în raport cu venitul salarial.

Dezavantaje nu exista.