Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... apostila
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

apostila

o hotarare arbitrala pronuntata in romania trebuie apostilata pentru a fi pusa in executare in italia ?
Orice hotarare judecatoreasca care poate fi folosita in Italia trebuie tradusa in limba italiana, legalizata si apostilata, insa, in ceea ce priveste punerea in executare a acesteia ( in cazul dvs. recuperarea unor sume de bani) va trebui sa contactati un avocat de acolo, in vederea lamuririi tuturor aspectelor legale ale solutionarii cazului dvs. si a incheierii unui contract ferm cu acel AVOCAT in vederea recuperarii efective a debitului datorat de debitorul italian.
ENGFULL a scris:

o hotarare arbitrala pronuntata in romania trebuie apostilata pentru a fi pusa in executare in italia ?

În cazul în care sentinţele arbitrale nu se execută de bună voie, ele se aduc la îndeplinire prin executare silită, fie în statul unde a avut loc pronunţarea, fie, uneori, pe teritoriul altui stat. Sentinţa arbitrală pronunţată într-un stat şi invocată într-altul, devine în acesta din urmă sentinţă arbitrală străină.
Cadru juridic convenţional:
- Convenţia pentru recunoaşterea şi executarea sentinţelor arbitrale străine, New York, 10 iunie 1958, la care România a aderat prin Decretul nr. 186/1961.
- Conventia europeană de arbitraj comercial international, incheiata la Geneva, la 21 aprilie 1961, ratificată prin Decretul nr. 281/1963
- În domeniul recunoaşterii şi executării sentinţelor arbitrale sunt aplicabile şi prevederile convenţiei/tratatului bilateral încheiate de România cu Italia.
Transmiterea cererilor de recunoaştere şi executare se efectuează:
- fie în baza Convenţiei Naţiunilor Unite de la New York din 1958, fie în baza Convenţiei europene de arbitraj comercial international, incheiata la Geneva, la 21 aprilie 1961
- fie în baza convenţiei/tratatului bilateral (în funcţie de opţiunea statului – parte), dar cu respectarea întocmai a procedurii prevăzute de convenţia/tratatul respectiv.