Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Recuperare pierdere fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Recuperare pierdere fiscala

buna,
firma cu impozit pe profit pana in ian.2013-au depus:
1. decl 101/2011 are impozit pe profit de recuperat
2. decl.101/2012 decemb si 101/2013 ian. pierdere fiscala
3. firma trece la impozit pe venit din feb.2013
intrebare :
pierderea fiscala din 2012 se recupereaza in urmatorii 5 respectiv 7 ani daca raman pe impozit pe venit (cum se face)sau doar daca voi trece la impozit pe profit

multumesc
Pierderea fiscala la 31.12.2012,se recupereaza de la data la care se revine la sistemul de plata a impozitului pe profit,anul 2013 fiind considerat un singur an fiscal in sensul celor 5 sau 7 ani consecutivi.
Pierderea fiscala din luna ianuarie 2013,se recupereaza de la data la care se revine la sistemul de plata a impozitului pe profit,anul 2014 este primul an de recuperare a pierderii,in sensul celor 7 ani consecutivi.
multumesc , iar daca nu se mai revine la impozitul pe profit ramane fara modificare ,nu se poate recupera din sumele viitoare realizate din impozit pe venit.
Recuperarea pierderilor fiscale ,nu se poate face decat din profiturile impozabile viitoare(daca va mai fi cazul)..
Se pare ca ANAF este de alta parere (este un extras dintr-un raspuns oficial ANAF in urma mai multor solicitari ale contribuabililor):

"In acest sens, la determinarea profitului impozabil/pierderii fiscale aferenta perioadei cuprinsa intre 1 ianuarie - 31 ianuarie 2013, contribuabilii respectivi, vor recupera pierderea fiscala inregistrata in anii anteriori anului 2013, potrivit articolului 26 din Codul fiscal.
Tototdata mentionam faptul ca, prevederile pct 76.2 din OUG 84/2013 pentru modififcarea...sunt aplicabile contribuabililor care incapnad cu data de 1 februarie 2013, aplica sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor si care ulterior in anul 2013, revin la sitemul de plata a impozitului pe profit."

In conceptia ANAF, la 25.03.2013 fiecare contribuabil ar fi trebuit sa stie daca va reveni sau nu la regimul de platitor de impozit pe profit ?
Adica, cei care nu revin, isi recupereaza pierderea la 25.03.2013 cand au facut Declaratia 101, si cei care revin, recupereaza pierderea dupa revenire. Imi scapa ceva????

carmen01011958, moderator
As avea nevoie, va rog, de punctul de vedere al unei persoane cu experienta, in interpretarea acestei dileme.
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil