avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii acordare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii acordare somaj

Buna ziua,
Stiti cumva daca in urma expirarii contractului de munca pe durata determinata, pot beneficia de somaj? Mentionez ca am 12 luni cotizate la fondul de somaj dar nu sunt consecutive, am o luna intrerupta(august 2012 cand nu eram angajat), restul din 20 august 2008-20 august 2012 si 14 septembrie 2012 pana in prezent am avut cotizatie la somaj, deci am fost angajat in perioadele acestea.Pana acum nu am beneficiat deloc de somaj.

Va multumesc pentru un raspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:43, 16 Mai 2015
Stagiul de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.

Stagiul de cotizare nu trebuie sa fie continuu. La data depunerii actelor pentru somaj , trebuie sa aveti pentru a beneficia de 9 luni de indemnizatia de somaj un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani, chiar daca acesta a fost realizat in 6 ani, de exemplu.
freeelis a scris:

Stagiul de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.

Stagiul de cotizare nu trebuie sa fie continuu. La data depunerii actelor pentru somaj , trebuie sa aveti pentru a beneficia de 9 luni de indemnizatia de somaj un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani, chiar daca acesta a fost realizat in 6 ani, de exemplu.


Multumesc frumos pt raspuns. As mai avea o nelamurire cu cele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii, aceste 24 de luni trebuie sa fie fara intrerupere la acelasi angajator? de ex un salariat al societatii noastre, nu are decat 12 luni si cateva zile lucrate la noi, poate beneficia de somaj?

Perioada eligibila de 24 de luni ia in considerare activitatea desfasurata la toti angajatorii in acest interval de timp..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valoare indemnizatie somaj criscris1111 criscris1111 lucrez la o firma , am un contract de 2h/zi -215lei/luna , pana la 1 ianuarie 2014 am avut 1/h zi-100lei/luna, cat va fi indemnizatia de somaj in cazul ... (vezi toată discuția)
Somaj jumatate norma malik malik Buna ziua, rog a ma ajuta cu o intrebare privind somajul. Pentru 8.5 ani munciti, dintre care 3 cu norma intreaga si 5.5 cu jumatate de norma, daca se depun ... (vezi toată discuția)
Somaj ManeaMonica ManeaMonica Buna ziua! As dori sa stiu daca se beneficiaza de somaj si cate luni , in conditiile in care in ultimile 12 luni angajatul a avut o intrerupere de 3 zile , si ... (vezi toată discuția)