Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contopire si deducere din perioada executata - ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Contopire si deducere din perioada executata - admisibilitate

Buna seara!!! Fiul meu cat era minor a fost condamnat la 6 luni cu suspendare apoi la 2 ani si 4ani rezultand o pedeapsa de 4 ani si 6 luni.A fost eliberat conditionat ,dar in acest termen de incercare a mai comis un furt calificat si o talharie in grup.In timpul cercetarilor a mai recunoscut o fapta tot in timpul minoritatii comisa inainte de toate.Cele 2 fapte le-a comis la 21 de ani.Am inteles ca nu i se retine recidiva in cazul sau.Din pedeapsa de 4 ani si 6 luni a executat 3 ani.Va rog sa-mi spune-ti daca aceste pedepse se pot contopii toate inclusiv cu cea din minoritate care v-a aparea si daca din pedeapsa totala i se v-a scade perioada executata.va multumesc
lucian1970, utilizator
Daca se vor contopi se va putea face si computarea.
multumesc frumos pentru raspuns.Avocata lui spune ca nu se face contopire decat cu restul care a ramas neexecutat chiar daca se v0a judeca si cea din timpul minoritatii care a recunoscuto acum .
Depinde de mai multe aspecte.
Este posibil sa fie asa cum zice avocata.
Sunt foarte incalcite aceste contopiri si instantele sunt refractare.

Avocata trebuie sa aiba grija sa faca o aparare corespunzatoare ca sa nu ii aplice un spor mare de pedeapsa.
este vorba numai de pedepse executabile, acesta este unicul rationament pentru care pot fi contopite pedepsele.
va multumesc,vazusem ceva despre contopire de pedepse si deducerea perioadei executate aici in forum si s-ar cam potrivi daca ar aparea si condamnarea din minoritate adica aceea care a aparut acum ,adica care a recunoscuto cand il ancheta pentru astea 2 care le-a faptuit in perioada de eliberare conditionata.Avocata spune ca e recidi vist dar nu-i va mentine asta ptr ca faptele pentru care a fost inchis au fost savarsite cat era minor.De aceea nu stiu cum si daca se vor contopii si daca se v-a deduce ceva din condamarea finala.cu stima,va multumesc
lucian1970, utilizator