Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... TVA intra-comunitar la livrarea marfii in alta tara
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

TVA intra-comunitar la livrarea marfii in alta tara

Salut tuturor,

O sa fiu foarte recunoscator daca cineva ma poate ajuta cu urmatoarea intrebare.

Un SRL din Romania, care este inregistrata in scopuri TVA precum si la ROI, achizitioneaza marfa din Italia si de acolo o expediaza direct spre Marea Britanie, nu spre client, ci spre o locatie (depozit) pentru pastrare si ulterior vanzare spre end-useri la fel in Marea Britanie. In acest caz, compania din Italia va factura compania din Romania cu sau fara TVA, luand in considerare ca compania din Romania are cod TVA valabil? Daca este fara TVA, si ulterior aceasta marfa se vinde la bucata in Marea Britanie pe un online-shop, ce se intimpla mai departe cu TVA-ul? Va trebui sa achit TVA-ul ulterior ?
Firma din Italia va factureaza fara TVA.
Depozitul din Marea Britanie este inchiriat de firma din Romania? Daca da, atunci dumneavoastra ar trebui sa aveti acolo o filiala a firmei romanesti pentru a va desfasura activitatea.
Daca aveti filiala, atunci Tva-ul rezultat din vanzare il platit in Marea Britanie.
MonicaHanganu a scris:

Firma din Italia va factureaza fara TVA.
Depozitul din Marea Britanie este inchiriat de firma din Romania? Daca da, atunci dumneavoastra ar trebui sa aveti acolo o filiala a firmei romanesti pentru a va desfasura activitatea.
Daca aveti filiala, atunci Tva-ul rezultat din vanzare il platit in Marea Britanie.

Buna ziua Monica, va multumesc pentru raspuns. Firma din Romania incheie contract cu o companie de depozitare care are grija ca produsele comandate sa fie expediate la destinatie. In acest caz tot e nevoie sa stabilim filiala in Marea Britanie? Ce se intimpla insa daca nu avem filiala si vindem marfa in Marea Britanie din numele companiei din Romania?
Deci depozitarii fac facturi in numele dumneavoastra. Daca vand marfa persoanelor fizice trebuie sa faca factura cu tva si platiti TVA-ul in Romania.
E destul de complicat sa facturati clientilor in lei in Marea Britanie.
Trebuie sa stiti ca asa cum este obligatorie deschiderea unui punct de lucru in Romania in orice locatie va desfasurati activitate , tot asa si in cazul in care desfasurati activitati in strainatate.
Legislatia va obliga sa cereti un cod de TVA in Marea Britanie. Cand cereti cod fiscal acolo , aveti nevoie de un sediu si veti fi obligat sa respectati legislatia fiscala a Marii Britanii.
Puteti cere cod fiscal pentru o perioada determinata, dar nu stiu conditiile de acordare a codului fiscal, trebuie sa va interesati in Marea Britanie, pentru ca se supune legislatiei acestei tari.